Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zrównanie powszechnego wieku emerytalnego
Rząd w nowym planie gospodarczym, który premier Donald Tusk zaprezentował w swoim expose zaproponował aby od roku 2013 zrównywać i zarazem podwyższyć wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, aż do 67 roku życia.
REKLAMA
Zrównywanie i podwyższanie powszechnego wieku emerytalnego będzie wprowadzane stopniowo w następujący sposób: co cztery miesiące wiek emerytalny będzie przesuwany będzie o kolejny miesiąc. Oznacza to, że z każdym rokiem pracownicy będą pracować dłużej o trzy miesiące. Poziom nowego powszechnego wieku emerytalnego 67 lat w przypadku mężczyzn zostanie osiągnięty w roku 2020 a dla kobiet w roku 2040. Dłuższy okres pracy to wyższe emerytury, najbardziej mają na tym skorzystać kobiety.
Zróżnicowanie powszechnego wieku emerytalnego
REKLAMA
W obecnie obowiązujących przepisach emerytalnych powszechny wiek emerytalny został zróżnicowany, co oznacza, że jest on odmienny dla kobiet i mężczyzn. Powszechny wiek emerytalny dla kobiet obecnie wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Postulat zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn był zgłaszany wielokrotnie. Co ważne dążenie do zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest preferowanym sposobem rozwiązywania problemów dyskryminacji ze względu na płeć w prawie europejskim.
Ponadto należy zauważyć, że pomimo zróżnicowania powszechnego wieku emerytalnego w prawie polskim wprowadzano od początku lat 90. zjawisko umożliwiania niektórym grupom zawodowym kobiet wydłużania aktywności zawodowej do osiągnięcia przez nie 65 roku życia, czyli tym samym zrównania, pod względem przywilejów emerytalnych kobiet i mężczyzn w tym samym wieku. Do takich grup zawodowych zaliczymy: mianowane nauczycielki akademickie, mianowane nauczycielki, urzędniczki służby cywilnej, mianowane pracownice urzędów państwowych, mianowane pracownice samorządowe, mianowane pracownice Najwyższej Izby Kontroli oraz kierowniczki aptek.
Zobacz także: Kiedy kobiety mają wydłużony wiek emerytalny
Warto podkreślić, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego różnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją.
Źródło: Expose Premiera Donalda Tuska
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat