Podwyższenie wieku emerytalnego od 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
Emerytury 2013
Premier zapowiedział, że od 2013 stopniowo zrównywany i podwyższany będzie wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67 lat. Podnoszenie wieku emerytalnego będzie następować systematycznie o 1 miesiąc co cztery miesiące. W związku z tym wymagany poziom zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 roku, a dla kobiet w 2040. Stopniowe wprowadzenie nowego wieku emerytalnego pozwoli na aktywną politykę państwa wspierającą zatrudnienie osób starszych.
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn państwo przestanie nadmiernie zadłużać obecne i przyszłe pokolenia na potrzeby emerytur. Ponadto dłuższy okres pracy będzie oznaczał wyższe emerytury, zwłaszcza dla kobiet.
Dziś 38-letnia kobieta, która przejdzie na emeryturę w nowym systemie w 2040 roku w wieku 67 lat będzie miała blisko dwukrotnie wyższą emeryturę niż gdyby przeszła na emeryturę w wieku 60 lat. Dla kobiety w wieku 50 lat, która w wyniku stopniowych zmian przejdzie na emeryturę w wieku 63 lat, ta emerytura będzie wyższa o 15-20 procent.
Brak podwyższenia wieku emerytalnego spowodowałby sytuację, w której państwo nie byłoby w stanie zagwarantować w najbliższych latach wypłaty świadczeń emerytalnych.
Na podwyższenie powszechnego wieku emerytalnego zdecydowało się lub rozważą taką możliwość wiele państw członkowskich. W Niemczech powszechny wiek emerytalny został podniesiony z 65 do 67 lat. We Francji od 2018 roku wiek emerytalny będzie wynosił 62 lata, zaś w Wielkiej Brytanii może zostać on zwiększony do 68 lat. Dla porównania w Japonii powszechny wiek emerytalny wynosi prawie 70 lat.
Powszechny wiek emerytalny obecnie
Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Co oznacza, że w Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet, a dla mężczyzn 65 lat.
Zobacz także: Kto ma prawo do emerytury w wieku powszechnym
Źródło: Expose Premiera Donalda Tuska
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat