Zmiany w działalności akwizycyjnej OFE
REKLAMA
REKLAMA
Działalność akwizycyjna
REKLAMA
Działalność akwizycyjna oznacza wszelką działalność zarobkową, mającą na celu skłonienie kogokolwiek, aby przystąpił do otwartego funduszu lub pozostawał członkiem tego funduszu. Działalność akwizycyjna obejmuje także zawieranie w imieniu otwartego funduszu umów, na których podstawie następuje uzyskanie członkostwa w tym funduszu, oraz pośredniczenie przy zawieraniu takich umów.
Tak jest …
W świetle obowiązujących przepisów w ramach działalności akwizycyjnej prowadzonej przez fundusze emerytalne nie jest dozwolone oferowanie dodatkowych korzyści materialnych z tytułu członkostwa w otwartym funduszu, jeżeli celem takiego działania miałoby być skłonienie kogokolwiek, aby przystąpił do funduszu lub pozostawał jego członkiem.
Zobacz także dział: OFE
Kto może prowadzić działalność akwizycyjną
Działalność akwizycyjną na rzecz otwartego funduszu mogą prowadzić otwarty fundusz lub na zlecenie tego funduszu:
- banki krajowe w rozumieniu,
- zakłady ubezpieczeń,
- firmy inwestycyjne,
- agenci ubezpieczeniowi,
- podmioty prowadzące działalność brokerską,
- Poczta Polska Spółka Akcyjna.
Czynności akwizycyjne wykonuje osoba fizyczna
Jeżeli otwarty fundusz prowadzi działalność akwizycyjną bez pośrednictwa podmiotów wskazanych powyżej, czynności akwizycyjne na rzecz tego funduszu mogą być wykonywane przez osoby fizyczne. Konieczny jest jednak wpis do specjalnego rejestru. Do tego rejestru może być wpisana osoba, która:
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości, ochronie informacji, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo skarbowe;
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- daje rękojmię należytego wykonywania czynności akwizycyjnych;
- posiada co najmniej średnie wykształcenie.
Tak będzie …
Nowelizacja przepisów zakłada, że zakazuje się prowadzenia działalności akwizycyjnej na rzecz otwartego funduszu polegającej na działaniach mających na celu skłonienie kogokolwiek, aby przystąpił do otwartego funduszu lub pozostawał członkiem tego funduszu. Chodzi tutaj w szczególności o oferowanie dodatkowych korzyści materialnych z tytułu członkostwa w otwartym funduszu lub wykorzystywanie stosunku nadrzędności wynikającego ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, na którym jest oparta zależność służbowa lub inna zależność o podobnym charakterze, jeżeli celem takiego działania miałoby być skłonienie kogokolwiek, aby przystąpił do funduszu lub pozostawał jego członkiem.
Oprócz tego skreślone zostały przepisy dot. podmiotów, które mogą prowadzić działalność akwizycyjną oraz osób fizycznych wpisywanych do rejestru.
Odpowiedzialność
Osobie, która wbrew zakazowi prowadzi działalność akwizycyjną polegającą na działaniach mających na celu skłonienie kogokolwiek, aby przystąpił do otwartego funduszu lub pozostawał członkiem tego funduszu grozi kara grzywny w wysokości nawet do 1 000 000zł.
Zobacz także: Nowe przepisy dotyczące zmiany funduszu emerytalnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat