Dziedziczenie składek OFE
REKLAMA
REKLAMA
Śmierć członka OFE
REKLAMA
Śmierć członka OFE powoduje ustanie członkowstwa w OFE. W związku z tym konieczne jest dokonanie podziału i wypłaty zgromadzonych środków. Zasady wg których należy tego dokonać zostały określone w rozdziale 13 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Postanowienia umowy
Warto pamiętać, aby przy zawieraniu umowy z otwartym funduszem wskazać imiennie jedną lub więcej osób, na których rzecz ma nastąpić, po naszej śmierci, wypłata środków nie wykorzystanych. Co ważne członek otwartego funduszu może w każdym czasie zmienić poprzednią dyspozycję, wskazując inne osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.
Związek małżeński
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Wypłata transferowa jest dokonywana w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada, nie wcześniej jednak niż w terminie 1 miesiąca, po przedstawieniu przez małżonka zmarłego odpisu aktu zgonu, odpisu aktu małżeństwa oraz pisemnego oświadczenia stwierdzającego, czy do chwili śmierci członka funduszu nie zaszły żadne zmiany w stosunku do treści oświadczenia o stosunkach majątkowych między małżonkami.
Zobacz także serwis: Małżeństwo
Spadek
Środki zgromadzone na rachunku zmarłego członka OFE, które nie zostaną przekazane w formie wypłaty transferowej na rachunek małżonka, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku braku osoby wskazanej – w częściach równych członkom najbliższej rodziny zmarłego. Jeżeli nie ma członków najbliższej rodziny, środku te wchodzą w skład spadku.
REKLAMA
Otwarty fundusz dokonuje wypłaty środków należnych osobie wskazanej przez zmarłego w terminie 3 miesięcy, nie wcześniej jednak niż w terminie 1 miesiąca, od dnia przedstawienia funduszowi urzędowego dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej. Co ważne wypłata środków przypadających małżonkowi zmarłego może być przekazana na jego żądanie na rachunek w otwartym funduszu.
Należy również wyjaśnić, że wypłata dokonywana bezpośrednio na rzecz osoby wskazanej przez zmarłego następuje w formie wypłaty jednorazowej lub w formie wypłaty w ratach płatnych przez okres nie dłuższy niż 2 lata, zgodnie z pisemną dyspozycją osoby uprawnionej.
Zobacz także serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat