Obowiązek zawarcia przez ubezpieczonego umowy z Otwartym Funduszem
REKLAMA
REKLAMA
Wybór OFE
REKLAMA
Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z OFE warto wcześniej ustalić, który fundusz ma najkorzystniejszą ofertę. W tym celu można sięgnąć do rankingów OFE, które pokazują jak radziły sobie poszczególne fundusze od początku działalności z uwzględnieniem okresu bessy i hossy do dnia dzisiejszego. Takie rankingi są publikowane na stronach internetowych.
Kiedy już wybierzemy fundusz, do którego chcemy przystąpić musimy nawiązać z nim kontakt – przez Internet, telefon bądź też umawiamy się z akwizytorem OFE.
Członkowstwo w OFE
Co do zasady uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu, następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem, jeżeli:
- w dniu zawarcia pierwszej umowy z otwartym funduszem osoba przystępująca do funduszu podlega lub podlegała, w okresie 12 miesięcy przed dniem zawarcia umowy, ubezpieczeniu emerytalnemu w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona odpowiedniego wpisu lub zmian w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych, o którym mowa w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.
Osoba przystępująca do otwartego funduszu emerytalnego składa funduszowi deklarację przystąpienia do tego funduszu na formularzu umowy udostępnionym przez ten fundusz.
Można być członkiem tylko jednego OFE.
Zobacz także:Jak zmienić OFE
Co powinien zawierać formularz umowy
Formularz umowy powinien zawierać:
- informację o sposobie wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, w przypadku gdy śmierć osoby wskazanej nastąpi przed śmiercią członka funduszu, a członek ten nie wskaże innej osoby, oraz oświadczenie osoby przystępującej do funduszu o zapoznaniu się z treścią tej informacji,
- informację o skutkach rozwiązania umowy z otwartym funduszem emerytalnym lub rezygnacji z członkostwa w funduszu oraz oświadczenie osoby przystępującej do funduszu o znajomości tych skutków,
- informację o zakresie danych przekazywanych do otwartego funduszu emerytalnego przez jego członka w celu wykonania tych obowiązków.
Pamiętaj przy zawarciu umowy o …
REKLAMA
Zawierając umowę z otwartym funduszem, osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu może wskazać imiennie jedną lub więcej osób, na których rzecz ma nastąpić, po jej śmierci, wypłata środków nie wykorzystanych. Co ważne członek otwartego funduszu może w każdym czasie zmienić poprzednią dyspozycję, wskazując inne osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.
Osoba zawierająca umowę z funduszem obowiązana jest również złożyć pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych istniejących między nią a jej małżonkiem, a jeżeli między małżonkami nie istnieje wspólność ustawowa - udokumentować także sposób uregulowania tych stosunków. W razie niedopełnienia tego obowiązku, przyjmuje się odpowiednio, że między małżonkami istnieje wspólność ustawowa albo że małżeńskie stosunki majątkowe uregulowane są zgodnie z treścią umowy zawartej z otwartym funduszem.
Zobacz także dział: OFE
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA