Jak zmienić OFE
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana OFE
REKLAMA
W przypadku, gdy członek OFE przystępuje do innego OFE, jest obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz, którego dotychczas był członkiem. Wraz z zawiadomieniem członek składa na piśmie oświadczenie woli, o rozwiązaniu dotychczasowej umowy. Umowa z dotychczasowym funduszem ulega rozwiązaniu z dniem dokonania zmiany w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Przystąpienie do OFE jest bezpłatne. Zmiana otwartego funduszu emerytalnego co 2 lat również jest bezpłatna. Dla osób które są członkami funduszu mniej niż 2 lata jest płatna. W pierwszym roku uczestnictwa w OFE koszt zmiany wynosi 160 zł, w drugim roku 80 zł.
Zobacz także:Zmiana składki przekazywanej do OFE
Zawiadomienie o zawarciu umowy a członkowstwo z innym OFE
Zawiadomienie o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem powinno zwierać:
- imię i nazwisko członka,
- jego datę urodzenia, PESEL oraz NIP,
- adres zamieszkania,
- nazwę OFE, do którego kierowane jest zawiadomienie,
- numer rachunku członka w otwartym funduszu emerytalnym, do którego kierowane jest zawiadomienie oraz
- oświadczenie członka, że zgodnie z art. 84 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zawiadamia o zawarciu umowy o członkowstwo z innym OFE.
Zawiadomienie doręcza się dotychczasowemu funduszowi osobiście lub przesyłką listową.
Wypłata transferowa
REKLAMA
Środki zgromadzone na rachunku członka dotychczasowego funduszu są przekazywane, w ramach wypłaty transferowej, do nowego funduszu, z którym członek zawarł umowę o członkostwo. Dokonuje się tego na podstawie zawiadomienia przez członka o zawarciu umowy z tym funduszem.
Otwarty fundusz, do którego wypłata transferowa jest dokonywana, jest obowiązany przyjąć taką wypłatę. Powszechne towarzystwo będące organem otwartego funduszu, do którego dokonano wypłaty transferowej, uiszcza opłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu refundacji kosztów za wykonanie czynności w związku z przystąpieniem członka do tego otwartego funduszu oraz na rzecz Krajowego Depozytu z tytułu refundacji kosztów za wykonanie czynności związanych z rozliczeniem opłat transferowych.
Zobacz także dział: OFE
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.2010.34.189)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie trybu i terminu powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez otwarty fundusz emerytalny o zawarciu umowy z członkiem oraz dokonywania wypłaty transferowej (Dz.U.2004.86.804).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat