Emerytury z USA i Kanady
REKLAMA
REKLAMA
Z początkiem kwietnia Polska podpisała umowy o zabezpieczeniu społecznym z USA i Kanadą. Po zakończeniu procedur ratyfikacyjnych, wejdą w życie w drugiej połowie tego roku. Po wejściu w życie umowy zostanie wyznaczona jednostka ZUS właściwa do rozpatrywania wniosków o emeryturę lub rentę.
REKLAMA
Podpisane umowy przewidują, że okresy ubezpieczenia w Polsce i USA i Kanadzie, które są niezbędne do nabycia prawa do emerytury, będą sumowane. Umożliwi to uzyskanie częściowych emerytur i rent z jednego lub z obu państw.
Osoby, które pracowały w obydwu państwach i posiadają wystarczających okresów ubezpieczenia do przyznania emerytury lub renty w jednym z nich lub obydwu z państw będą, mogły je uzupełnić.
Przykład:Pani Zofia przepracowała w Polsce 16 lat, a w USA 9. ZUS wyliczy najpierw emeryturę za 25 lat, a następnie proporcjonalnie określi jej wysokość dla 16 lat.
Strona amerykańska postąpi podobnie. Do przepracowanego okresu w USA tamtejszy organ rentowy doliczy tyle lat, ile jest potrzebne zgodnie z prawem amerykańskim do nabycia emerytury. Zostanie proporcjonalnie wyliczona za przepracowany w USA okres.
Obecnie zarówno polskie, jak i zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe stosują własne przepisy. Po wejściu w życie umów ubezpieczeni będą też mogli złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie okresów ubezpieczenia.
Osoby, którym ZUS ustalił prawo do emerytury wyłącznie na podstawie polskich okresów ubezpieczenia, przed wejściem w życie umów, po ich wejściu w życie będą miały prawo do złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia, z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia w Kanadzie lub USA.
Wysokość emerytury
Emerytura po wejściu w życie umów zostanie wyliczona na podstawie łączonych okresów ubezpieczenia w dwóch krajach. Spowoduje to wzrost przyznawanych świadczeń.
Wypłata świadczenia przyznanego w USA lub Kanadzie, będzie możliwa w Polsce. Oznacza to, że po powrocie do Polski emeryci nie muszą się obawiać, że nie będą otrzymywali pieniędzy na konto.
Podpisane umowy mają również gwarantować wypłatę innych świadczeń pieniężnych, np.:
- renty rodzinnej,
- renty inwalidzka.
dla osób najbliższych Polaka pracującego w Kanadzie lub USA.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat