W dniu 1 października 2009 roku weszła w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Dzięki niej wolno będzie łączyć staż ubezpieczeniowy z Polski i Kanady jeśli lata pracy w jednym państwie nie wystarczają do nabycia prawa do świadczenia.
Dzięki umowie można będzie sumować staż ubezpieczeniowy z obu państw – jeśli lata pracy w jednym państwie nie wystarczają do nabycia prawa do emerytury lub renty. Jeśli więc komuś brakuje kilku lat pracy do uzyskania w Polsce emerytury, to ZUS uwzględni przy jej ustalaniu również okresy przepracowane w Kanadzie.
Podwójna emerytura
Ten, kto pracował w obu państwach, może nabyć uprawnienia emerytalno-rentowe w każdym z nich, jeżeli spełni warunki wymagane ustawodawstwem wewnętrznym. Będzie mógł jednocześnie pobierać emerytury z dwóch państw.
Aby skorzystać z tego rozwiązania, nie trzeba mieszkać w Polsce lub Kanadzie. Nie jest również konieczne polskie, czy kanadyjskie obywatelstw.
ZUS będzie transferować polskie świadczenia na rachunek bankowy w Kanadzie – jeśli zainteresowany złoży w tej sprawie wniosek. Kanadyjską emeryturę tamtejsza instytucja ubezpieczeniowa będzie przekazywać do Polski.
Zalety umowy
Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Kanadą:
-zapewni równe traktowanie polskich i kanadyjskich ubezpieczonych w zakresie nabywania prawa do świadczeń z zabezpieczenia społecznego i ich wypłaty w każdym z umawiających się państw,
-pozwoli na uwzględnianie okresów ubezpieczenia przebytych w Kanadzie w celu ustalenia prawa i wysokości polskich świadczeń emerytalno-rentowych (i odwrotnie),
-umożliwi transfer przyznanych świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.
Gdzie się udać?
W Polsce instytucjami właściwymi do realizacji polsko-kanadyjskiej umowy w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych są:
-Zakład Ubezpieczeń Społecznych - I Oddział w Łodzi (adres: 90-431 Łódź, ul. Zamenhofa 2),
-Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Oddział Regionalny w Krakowie - Placówka Terenowa w Nowym Sączu (adres: 33-300 Nowy Sącz, ul. Młyńska 8)
Aby skorzystać z umownego rozwiązania wystarczy złożyć wniosek o świadczenia w jednym państwie co będzie skutkowało także w drugim kraju. Instytucje ubezpieczeniowe będą przekazywać sobie dokumenty i potwierdzać długość stażu.
Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Kanadą z dnia 2 kwietnia 2008 roku. Dz.U. 2009.1331.1095