Emerytura międzynarodowa - ZUS radzi online [AUDIO]

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
rozwiń więcej
Emerytura międzynarodowa - ZUS radzi online/Fot. Shutterstock / fot.Shutterstock
Emerytura międzynarodowa? ZUS uruchomił usługę dla osób, które pracowały za granicą. Jak skorzystać z e-wizyty online?

O emeryturach i rentach międzynarodowych także online

Pracowałeś za granicą i zbliżasz się do wieku emerytalnego? Zastanawiasz się czy otrzymasz polską czy zagraniczną emeryturę? A może starasz się o rentę międzynarodową? Od lutego możesz skonsultować się w tych sprawach z ekspertem ZUS także poprzez wideorozmowę.

Ponad 235 tys. zagranicznych emerytur i rent

Osób, które pracowały przez część swojej kariery zawodowej za granicą jest coraz więcej. Obecnie ZUS wypłaca ponad 235 tys. zagranicznych emerytur i rent. Stąd też nowa usługa dla klientów ZUS, czyli możliwość wideorozmowy w zakresie świadczeń międzynarodowych. Zanim złożymy wniosek, bądź zaczniemy kompletować dokumenty, warto wcześniej skonsultować się z ekspertem ZUS, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia za pracę w różnych krajach. Teraz jest to wyjątkowo łatwe, bo w swojej sprawie można porozmawiać z pracownikiem przez Internet bez wychodzenia z domu.

"E-wizyty cieszą się dużym zainteresowaniem. Od kilku miesięcy z tej formy kontaktu skorzystało już ponad 25 tysięcy osób, które pytały m.in. o sprawy związane z wypłatą świadczeń, zakładanie konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). To bardzo nowoczesna usługa i przyszłość działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak zarezerwować e-wizytę w ZUS?

E-wizytę rezerwujemy poprzez stronę internetową www.zus.pl/e-wizyta. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem.

O szczegółach mówi Piotr Olewiński, Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. Kliknij, aby odsłuchać:

 

W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”. Warto pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów, dlatego najlepiej już na tym etapie wybrać odpowiednią placówkę zajmującą się realizacją umów międzynarodowych. Dla przykładu płocki oddział ZUS doradzi w sprawach związanych ze świadczeniem pracy w Niemczech.

Numer telefonu i adres email, który klient podaje podczas rezerwowania e-wizyty, będzie potrzebny do kontaktu z nim. Dzień przed spotkaniem na podany numer telefonu osoba umawiająca się na wideorozmowę otrzyma sms z przypomnieniem o niej, natomiast w dniu e-wizyty, na godzinę przed spotkaniem, otrzyma maila, w którym będzie link do rozmowy.

Nie możesz skorzystać? Zrezygnuj z porady

To klient inicjuje rozmowę z ekspertem ZUS. Umówionego dnia i o konkretnej godzinie musi on wejść na podany w emailu link i dopiero wówczas nastąpi połączenie online z pracownikiem ZUS. Jeśli chcemy uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. Jeśli z jakichś względów nie możemy wziąć udział w rozmowie, to należy z niej zrezygnować. Dzięki temu z porady będzie mógł skorzystać ktoś inny.

Więcej szczegółów na temat e-wizyty w ZUS można uzyskać pod adresem www.zus.pl/e-wizyta

Lista oddziałów i przypisanych do nich krajów:

• Oddział ZUS w Bydgoszczy - Włochy;

• Oddział ZUS w Chrzanowie - Belgia;

• Oddział ZUS w Gdańsku – Wielka Brytania;

• Oddział ZUS w Częstochowie – Wielka Brytania;

• Oddział ZUS w Krakowie - Holandia;

• Oddział ZUS w Lublinie - Irlandia;

• I Oddział ZUS w Łodzi – Cypr, Grecja, Malta, Kanada, Korea Południowa, Quebec,

• Oddział ZUS w Nowym Sączu – Czechy, Słowacja, Australia,

• Oddział ZUS w Opolu – Niemcy;

• Oddział ZUS w Elblągu – Niemcy;

• Oddział ZUS w Wałbrzychu – Niemcy;

• Oddział ZUS w Płocku – Niemcy;

• Oddział ZUS w Rzeszowie – Hiszpania, Portugalia; Ukraina, Mołdawia, Mongolia,

• Oddział ZUS w Szczecinie – Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja;

• Oddział ZUS w Tarnowie – Austria, Lichtenstein, Słowenia;

• Oddział ZUS w Toruniu - Dania, Szwajcaria, Węgry;

• I Oddział ZUS w Warszawie – Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia, USA, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina..

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Polecamy serwis: Prawa seniora

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...