Emerytury zagraniczne Vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do emerytury zagranicznej
Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Na przykład w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie polskiej emerytury ma okresy składkowe i nieskładkowe zbyt krótkie do nabycia uprawnień do tego świadczenia wówczas do polskich okresów ubezpieczenia dolicza się okresy ubezpieczenia przebyte we wszystkich innych państwach członkowskich oraz państwach z którymi Polska ma podpisaną umowę.
REKLAMA
Zobacz także: Czy otrzymam emeryturę zagraniczną
Zobacz także: Praca za granicą a emerytura w Polsce
Emerytury za pracę w krajach Unii Europejskiej
Państwowa emerytura w Wielkiej Brytanii przysługuje emerytura osobom, które osiągnęły
wiek emerytalny oraz posiadają odpowiednią liczbę lat kwalifikujących. Czym są lata kwalifikujące, to takie lata, w których osiągnięte przychody były wystarczająco wysokie, aby płacić National Insurance Contributions lub pracownik był legalnie zwolniony z płacenia składek.
Zobacz także: Emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii
Emeryturę za pracę we Włoszech otrzymuje się po osiągnięciu wieku minimalnego. Wynosi on tyle samo co powszechny wiek emerytalny w Polsce. Odpowiednio dla mężczyzn wynosi 65 lat, a dla kobiet 60. Przy czym kobiety mogą przedłużyć okres pracy do 65 roku życia, uzyskując stosownie wyższe wynagrodzenie. Również podobnie, jak w Polsce w celu uzyskania prawa do emerytury wymagane jest legitymowani się odpowiednim okresem składkowym. We Włoszech wynosi on 20 lat.
Zobacz także: Emerytura dla pracowników we Włoszech
Obecnie na emeryturę w Niemczech można przejść z chwilą ukończenia 65 lat. W Niemczech zrównany jest wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. W latach 2012-2035 wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc, tak aby osiągnął limit 67 lat.
Wysokość emerytury w Niemczech zależy od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.
Zobacz także: Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech
Podobnie, jak w Polsce także na Węgrzech obowiązuje trójfilarowy system emerytalny. Pierwszy i drugi filar są filarami obowiązkowymi. Filar II prywatne ubezpieczenie emerytalne, oparte na funduszach zgromadzonych ze składek wpłacanych do prywatnych funduszy emerytalnych. III filar jest dobrowolny. Ponadto prawo węgierskie przewiduje dodatkowy system pomocy emerytalnej, czyli system zasiłków emerytalnych. Ubodzy emeryci otrzymują od lokalnego samorządu dochód minimalny lub wyrównanie do określonej minimalnej stawki.
Zobacz także: Kiedy przysługuje prawo do emerytury na Węgrzech
W Szwecji można odejść na emeryturę w dowolnym momencie po ukończeniu 61 roku życia. Przy czym wysokość emerytury jest obliczana od dochodu otrzymanego w ciągu aktywności zawodowej od ukończenia 16 roku życia. Szwedzkie prawo przewiduje emeryturę gwarantowaną, jest ona podstawową emeryturą dla wszystkich osób, których oszczędności w ciągu całego życia były niskie, lub które nie miały żadnych dochodów.
Zobacz także: Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji
W porównaniu z Polską, w Norwegii wiek emerytalny jest podniesiony o 2 lata. Co oznacza, że wiek emerytalny wynosi 67 lat. Podobnie jednak jak w Polsce wysokość emerytury uzależniona jest od długości czasu pracy i wysokości dochodu. Norweska emerytura składa się z emerytury podstawowej, emerytury dodatkowej i/lub dodatku specjalnego, oraz z ewentualnie możliwych dodatków za dzieci i współmałżonka.
Zobacz także: Jak otrzymać emeryturę pracując w Norwegii
Wiek emerytalny w Finlandii wynosi 65 lat. Jednak nie wcześniej niż miesiąc po ukończeniu 62 roku życia istnieje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Krajowy system emerytalny zapewnia w Finlandii pracownikom emerytury oparte na kryterium zamieszkania i oraz gwarantuje im dochód minimalny.
Zobacz także: Kiedy pracownik może liczyć na emeryturę za pracę w Finlandii
Emerytura za pracę w Stanach Zjednoczonych
Pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi od dnia 1 marca 2009 roku obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. Umowa ta pozwala na sumowanie okresów ubezpieczenia w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Ma to na celu przyznanie prawa do emerytury lub renty, dla osób które pracowały w obu tych krajach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych doliczy okres pracy w USA, jeżeli osoba ubiegająca się o emeryturę lub rentę w Polsce ma za krótki staż emerytalny. Co ważne to samo zrobi organ emerytalny w Stanach.
Zobacz także: Emerytury z USA i Kanady
Zobacz także: Opodatkowanie emerytury z USA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat