Emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii

Ewa Karaś
rozwiń więcej
Ewa Ryś
rozwiń więcej
Wysokość emerytury państwowej jest niezależna od wysokości zarobków oraz od wysokości składek.
Obywatele Polski, mają prawo do pracy i życia w Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę. Na jaką emeryturę mogą liczyć?

Z dniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii mają te same prawa, co obywatele brytyjscy w zakresie dostępu do pracy, wynagrodzeń i warunków zatrudnienia.

Polak, który chce podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, musi zarejestrować się w Home Office (biuro zajmujące się migracją zarobkową).

W Wielkiej Brytanii nie jest regułą, aby podpisywać umowę o pracę między pracodawcą a pracownikiem. Jednak pracodawca jest zobowiązany w ciągu 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy przez pracownika dostarczyć na piśmie oświadczenie, które powinno zawierać następujące elementy:

  • dane osobowe pracodawcy i pracownika;
  • datę rozpoczęcia zatrudnienia;
  • wynagrodzenie i częstotliwość jego wypłacania;
  • godziny pracy;
  • urlop i uprawnienia z tytułu choroby;
  • kwestie związane ze składkami emerytalnymi;
  • okres wypowiedzenia;
  • stanowisko pracy i krótki opis pracy;
  • umowy zbiorowe, które mają bezpośredni wpływ na warunki pracy.

Emerytura za pracę

Za pracę pracownikom w Wielkiej Brytanii przysługuje emerytura. Prawo do emerytury państwowej przysługuje osobom, które:

  • • osiągnęły wiek emerytalny,
  • • posiadają odpowiednią liczbę lat kwalifikujących.

Zobacz także:Praca za granicą a emerytura w Polsce

Wiek emerytalny

Płeć

Data urodzenia

Wiek emerytalny

Mężczyzna

przed 6 kwietnia 1959 roku

65

Kobieta

przed 6 kwietnia 1950 roku

60

Kobieta

po 6 kwietnia 1950 roku, ale przed 6 kwietnia 1955 roku

65 lat (w latach 2010-2020)

Kobieta

po 5 kwietnia 1955 roku, ale przed 6 kwietnia 1959 roku

65 lat

Lata kwalifikujące

Lata kwalifikujące to takie, w których osiągnięte przychody były wystarczająco wysokie, aby płacić National Insurance Contributions lub pracownik był legalnie zwolniony z płacenia tych
składek.

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny po 5 kwietnia 2010 roku, czyli mężczyźni urodzeni po 5 kwietnia 1945 roku i kobiety urodzone po 5 kwietnia 1950 roku potrzebują 30 lat kwalifikujących.

Jeżeli pracownik posiada wystarczająco długiego okresu składkowego, ale posiada 25 proc. lub więcej lat kwalifikujących (7,5 roku) może mu przysługiwać zredukowana emerytura państwowa.

Wysokość emerytury

Wysokość emerytury państwowej jest niezależna od wysokości zarobków oraz od wysokości składek National Insurance Contribution.

Jeżeli obywatel Polski nie pracował w Wielkiej Brytanii wystarczająco długo, aby zakwalifikować się na emeryturę z systemu państwowego, może być uprawniony do otrzymywania emerytury z innego kraju.

Zobacz dział: Wysokość emerytury

Źródło: eures.praca.gov.pl

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...