Kiedy przysługuje prawo do emerytury na Węgrzech
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca, aby zatrudnić Polaka musi zgłosić zatrudnienie obcokrajowca i podać informacje o najbliższych krewnych najpóźniej pierwszego dnia pracy. Należy wypełnić odpowiedni formularz rejestracyjny we właściwym dla miejsca zatrudnienia urzędzie pracy.
REKLAMA
Pracownik może być zatrudniony w oparciu o trzy standardowe rodzaje umowy o pracę:
- umowa o pracę na okres próbny – 30 dni, ale na mocy porozumienia między pracodawcą a pracownikiem może być wydłużony do 3 miesięcy,
- umowa o pracę na czas określony – nie może przekraczać 5 lat; przekształca się automatycznie, w umowę na czas nieokreślony, jeśli pracownik przepracuje przynajmniej jeden dzień więcej niż to określono w umowie u tego samego pracodawcy;
- umowa o pracę na czas nieokreślony.
Zobacz także:Praca za granicą a emerytura w Polsce
Obowiązkowy system emerytalny
REKLAMA
Obowiązkowy system ubezpieczenia emerytalnego na Węgrzech ma charakter mieszany, składający się z dwóch filarów. Filar I działa stanowi około ¾ udziału w świadczeniu emerytalnym. Filar II to prywatne ubezpieczenie emerytalne, oparte na funduszach zgromadzonych ze składek wpłacanych do prywatnych funduszy emerytalnych. Filar II stanowi około ¼ udziału w świadczeniu emerytalnym. Obowiązkowe ubezpieczenia emerytalnego uzupełniane są przez dobrowolny III filar.
Od 1998 roku istnieje również dodatkowy system pomocy emerytalnej, tak zwany system zasiłków emerytalnych. Jest to rodzaj zasiłku socjalnego, działającego odrębnie od obowiązkowego sytemu ubezpieczeń emerytalnych. Funkcjonuje w następujący sposób, lokalny samorząd zaopatruje ubogich emerytów w dochód minimalny lub wyrównuje niewystarczające dochody do określonej minimalnej stawki.
Warunki otrzymania emerytury
Warunki uzyskania świadczenia emerytalnego:
- minimalna składka: dla filaru I co najmniej 15 lat dla uzyskania częściowej emerytury, dla uzyskania całego świadczenia – 20-letni okres składkowy; w okres ten wliczany jest czas urlopu chorobowego (zasiłku chorobowego), zasiłku macierzyńskiego, okres służby wojskowej oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Jeżeli chodzi o filar II nie ma minimalnego okresu opłacania składki członkowskiej;
- wymagany wiek emerytalny – 62 lata zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.
Wysokość emerytury
Wysokość świadczenia emerytalnego w filarze I – wysokość emerytury uzależniona jest od wysokości zarobków i długości okresu składkowego.
Na Węgrzech obowiązuje minimalna kwota emerytury. Wysokość emerytury nie może przekraczać średniego wynagrodzenia.
Od 2006 roku każdemu emerytowi wypłacana jest dodatkowo tzw. 13 emerytura, w wysokości kwoty normalnej emerytury którą otrzymuje.
Zobacz dział: Emerytury zagraniczne
Źródło: eures.praca.gov.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA