Jak otrzymać emeryturę pracując w Norwegii
REKLAMA
REKLAMA
Polacy, posiadający ofertę pracy od norweskiego pracodawcy na pracę ponad 3 miesiące, muszą wystąpić o odpowiednie pozwolenie na dłuższy pobyt lub pracę, tylko w Norwegii.
REKLAMA
Wszystkie osoby przeprowadzające się do Norwegii z zagranicy mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do rejestru ewidencji ludności w ciągu 8 dni. Rejestr ewidencji ludności jest częścią urzędu podatkowego. W momencie przeprowadzki do Norwegii należy zgłosić się do urzędu podatkowego.
Jeżeli Polak będzie przebywać w Norwegii krócej niż 6 miesięcy, zostanie Ci przydzielony numer identyfikacyjny, tzw. D-nummer. Przyznaje się go wszystkim obcokrajowcom mieszkającym w Norwegii przez okres krótszy niż 6 miesięcy.
Zobacz także:Praca za granicą a emerytura w Polsce
Wiek emerytalny
W Norwegii wiek emerytalny osiąga się w wieku 67 lat. Na resztę swego życia emeryci otrzymują emeryturę wypłacaną ze środków państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych i emerytalnych.
Wysokość emerytury
Wysokość emerytury uzależniona jest od długości czasu pracy i wysokości dochodu. Prawo do pełnej emerytury z Norwegii przysługuje na podstawie 40 letniego okresu członkowskiego w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych.
Emerytura składa się z:
- emerytury podstawowej,
- emerytury dodatkowej,
- i/lub dodatku specjalnego,
- oraz z ewentualnie możliwych dodatków za dzieci i współmałżonka (uzależnione od dochodu).
Jeżeli osoba ubezpieczona mimo osiągnięcia wieku emerytalnego kontynuuje pracę zawodową, wówczas może ona gromadzić do 70-go roku życia punkty emerytalne.
Wszystkie osoby zamieszkałe w Norwegii, posiadające co najmniej 3 letni okres ubezpieczeni po ukończeniu 16 roku życia, mają prawo do minimalnej emerytury. Minimalna emerytura składa się z emerytury podstawowej i dodatku specjalnego.
Inne systemy emerytalne
Wiele przedsiębiorstw posiada własne fundusze emerytalne, na które pracownicy mogą wpłacać składki celem podwyższenia swoich przyszłych emerytur. Pracownicy sektora publicznego otrzymują emeryturę, której wysokość wynosi dwie trzecie ich dotychczasowej pensji. Taka wysokość emerytury przewidziana jest także w większości prywatnych funduszów emerytalnych.
Niektórzy Norwegowie wpłacają swoje pieniądze do indywidualnych prywatnych funduszy emerytalnych celem dodatkowego zabezpieczenia swoich przyszłych emerytur.
Zobacz dział: Emerytury zagraniczne
Źródło:eures.praca.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat