Umowa Polski w USA a zabezpieczenie społeczne
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana wprowadzona umową spowodowała, że osoby, które do końca lutego 2009 r. musiały opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce i USA, mogą opłacać je tylko w jednym kraju.
REKLAMA
Z nowego rozwiązania skorzysta każda osoba, która podlega lub podlegała ubezpieczeniom społecznym w Polsce lub USA. Z przywileju skorzystają również członkowie rodzin ubiegający się o rentę rodzinną.
Umowa dotyczy:
- pracowników,
- osoby prowadzące działalność na własny rachunek,
- rolników.
Umowa międzynarodowa pozwala na sumowanie okresów ubezpieczenia w obu krajach, w celach przyznania prawa do emerytury lub renty. Na tej podstawie ZUS doliczy okres pracy w USA, jeżeli osoba ubiegająca się o emeryturę lub rentę w Polsce ma za krótki staż emerytalny. Umowa działa, też w drugą stronę. Amerykańska instytucja emerytalna przy ustalaniu prawa do amerykańskiej emerytury okres pracy w Polsce.
O jakie świadczenia można się starać:
- emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- rentę rodzinną,
- jednorazowe odszkodowania i renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- zasiłek pogrzebowy.
Podstawa prawna:
Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisana 2 kwietnia 2008 r.,
Porozumienie administracyjne w sprawie stosowania Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisane 2 kwietnia 2008 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat