Czy mam prawo do emerytury po rencie
REKLAMA
REKLAMA
W celu nabycia prawa do wcześniejszej emerytury przewidzianej dla pracowników urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. - warunki do przyznania tej emerytury dotyczące wymaganego wieku i stażu pracy muszą być spełnione do dnia 31 grudnia 2008 r
REKLAMA
Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje zatem kobietom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które najpóźniej w dniu 31 grudnia 2008 r. osiągną wiek 55 lat oraz udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat lub 20 lat w przypadku powstania przed dniem 1 stycznia 2009 r. całkowitej niezdolności do pracy.
Natomiast pozostałe warunki, a więc:
- pozostawanie ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w ubezpieczeniu pracowniczym,
- pozostawanie w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym
powinny być spełnione w okresie poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę
REKLAMA
Dodać należy, że spełnienia tych dwóch ostatnich warunków wymienionych w pkt 1 i 2 nie wymaga się od kobiety, która przez cały okres wymagany na prawo do wcześniejszej emerytury tj. przez 30 lat lub 20 lat przy orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy pozostawała w stosunku pracy, czyli była zatrudniona na etacie.
Nie jest natomiast wymagane, aby wniosek o tę emeryturę został złożony do końca 2008 r. Wniosek ten może być zgłoszony także po dniu 31 grudnia 2008 r., jednakże nie później niż przed ukończeniem 60 roku życia przez kobietę.
Wcześniejsza emerytura może być obliczona według dotychczasowych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat.
Z przekazanych informacji wynika, że na wymagany 30-letni okres pracy posiada Pani łącznie 29 lat okresów składkowych i nieskładkowych.
Okres ten jest więc niewystarczający do przyznania wcześniejszej emerytury - jeżeli jest Pani uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Przy 29 –letnim okresie pracy mogłaby Pani uzyskać prawo do emerytury, tylko w przypadku orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy
Podstawa prawna: Art. 46 w związku z art. 29 w ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, po 353 z późn. zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA