Jak będą wypłacane emerytury kapitałowe
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o emeryturach kapitałowych zakłada, że wysokość okresowej emerytury kapitałowej będzie stanowiła równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia kwoty środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o emeryturę przez średnie trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danej osoby.
REKLAMA
Okresowa emerytura kapitałowa będzie waloryzowana corocznie, na ogólnych zasadach.
Jeżeli po dniu, od którego przyznano okresową emeryturę kapitałową, emeryt będzie pracował i tym samym podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – wysokość tej emerytury, na jego wniosek, będzie ponownie ustalona.
Wniosek taki będzie mógł być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po zaprzestaniu pracy, czyli po ustaniu ubezpieczenia.
REKLAMA
Wysokość dożywotniej emerytury kapitałowej stanowić ma iloczyn miesięcznej stawki tej emerytury właściwej dla wieku emeryta (zawartej w ofercie dożywotniej emerytury kapitałowej) obowiązującej w dniu złożenia wniosku o przyznanie tej emerytury oraz wskaźnika wyliczonego jako wysokość składki podzielonej przez tysiąc.
Należy zaznaczyć, że przyznanie i wypłata dożywotnich emerytur kapitałowych, z uwagi na to, że emerytury te będą mogły być przyznane dopiero po ukończeniu wieku 65 lat - dotyczy okresy przyszłego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat