Komu przysługują emerytury kapitałowe
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o emeryturach kapitałowych zakłada, że prawo do emerytury kapitałowej i jej wysokość będzie ustalał ZUS na podstawie wniosku osoby będącej członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Złożenie takiego wniosku będzie oznaczało jednocześnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do emerytury z I filaru. Natomiast otwarty fundusz emerytalny, będzie informował ZUS o kwocie środków zgromadzonych na rachunku osoby wnioskującej o emeryturę.
REKLAMA
Ustawa o emeryturach kapitałowych przewiduje wypłatę emerytury w formie
- okresowej emerytury kapitałowej lub
- dożywotniej emerytury kapitałowej.
Nabycie prawa do okresowej emerytury kapitałowej będzie uzależnione:
- od ukończenia wieku 60 lat,
- kwota środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o ustalenie prawa do emerytury, powinna być równa lub wyższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.
Okresowa emerytura kapitałowa będzie przysługiwała członkowi otwartego funduszu emerytalnego do ukończenia 65 roku życia.
Prawo do dożywotniej emerytury kapitałowej nabędzie członek otwartego funduszu emerytalnego, jeżeli:
- ukończył 65 lat,
- kwota hipotetycznej emerytury kapitałowej jest równa lub wyższa niż 50 % kwoty dodatku pielęgnacyjnego.
Kwota hipotetycznej emerytury kapitałowej stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia składki, czyli środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym przez średnie dalsze trwanie życia (ogłoszone przez Prezesa GUS)
Dożywotnia emerytura kapitałowa będzie przysługiwała członkowi otwartego funduszu emerytalnego dożywotnio po ukończeniu 65 lat.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat