Kto ma prawo do odprawy
REKLAMA
REKLAMA
Odprawa emerytalna- stanowi rodzaj gratyfikacji, łagodzący przejście pracownika na emeryturę.
REKLAMA
Odprawa rentowa- jest świadczeniem o charakterze socjalnym, który mam mu pomóc przystosować się do nowych warunków życia.
Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikom, którzy spełniają warunki niezbędne do przejścia na emeryturę albo rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Odprawę otrzyma zarówno pracownik odchodzący na emeryturę powszechną, jak i pracownik, który ma prawo przejść na emeryturę wcześniejszą.
Prawo do odprawy nie będzie miała osoba, która przechodzi na świadczenie przedemerytalne.
Warunkiem koniecznym uzyskania odprawy jest ustanie stosunku pracy. Pracownik przestaje być pracownikiem, a staje się emerytem albo rencistą.
Sposób zakończenia zatrudnienia, dla uzyskania odprawy nie ma znaczenia. Może to być:
- rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika za wypowiedzeniem,
- rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem,
- rozwiązanie bez wypowiedzenia bez winy pracownika,
- rozwiązanie za porozumieniem stron,
- rozwiązanie wskutek upływu czasu.
Odprawa emerytalna lub rentowa powinna być wypłacona przez pracodawcę w dniu ustania stosunku pracy. Dniem wypłaty może być także dzień, w którym pracownik spełnił warunki uprawniające do emerytury lub renty.
Wysokość odprawy emerytalnej lub rentowej jest równa jednomiesięcznemu wynagrodzeniu pracownika. Do obliczenia wysokości tej odprawy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Odprawa emerytalna lub rentowa podlega ochronie przed potrąceniami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat