Stypendium jako wynagrodzenie wliczane do emerytury

Katarzyna Wiśniewska
rozwiń więcej
inforCMS
W 1976 r. zostałem skierowany na studia stacjonarne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie. Podczas ich odbywania otrzymywałem stypendium. Urlopowano mnie z zakładu i gwarantowano zachowanie wszelkich praw pracowniczych. Teraz się okazuje, że czas studiów jest zaliczany do stażu emerytalnego, ale dochody w tym czasie osiągane uwzględnione nie będą. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe.

W myśl obowiązującego od 1968 r. rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 19.08.1968 r. w sprawie obliczania podstawy wymiaru emerytury lub renty, zasiłków z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa oraz składek na ubezpieczenie społeczne (Dz. U. Nr 35, poz. 246) – podstawę wymiaru składek w uspołecznionych zakładach pracy stanowiły zarobki w gotówce tj. wypłaty zaliczane w myśl uchwały nr 8 Rady Ministrów z dnia 12.01.1965 r. ( Mon. Pol. Nr 2, poz. 5) do osobowego funduszu plac. Stypendia pracownicze zaliczane były do tzw. innych wynagrodzeń nie objętych funduszem płac i nie stanowiących wynagrodzeń z funduszu zakładowego. Także kolejna uchwała nr 103 Rady Ministrów z dnia 25 maja 1971 r. ( Mon. Pol. Nr 31, poz. 196) zaliczała stypendia do tzw. innych wynagrodzeń wypłacanych poza osobowym funduszem płac.

Zatem stypendia wypłacone pracownikowi w okresie od 1968 do 31.12.1977r. podczas studiów nie stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i tym samym nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury.

W myśl natomiast kolejnego rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 13 grudnia 1976r. w sprawie dostosowania niektórych przepisów o ubezpieczeniu społecznym i o ubezpieczeniu rodzinnym do zasad określających składniki funduszu płac (Dz. U. Nr 40, poz.239 ze zm.) podstawę wymiaru składek stanowiły wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze zaliczone do osobowego funduszu płac.

Zgodnie z uchwałą n 158 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976r. w sprawie składników funduszu płac (MP Nr 43, poz.212) osobowy fundusz płac obejmował m. in. wynagrodzenia wypłacane z funduszu płac uczniów oraz stypendia pracownicze i fundowane,

Zatem w okresie od 1 stycznia 1977 r. do 31 grudnia 1983 r. stypendia pracownicze stanowiły podstawę wymiaru składek i tym samym podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru emerytury.

Jak wynika z nadesłanych załączników pan w latach 1976-1980 był słuchaczem Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i w tym okresie pobierał stypendium, z tym że nie informuje pan, czy stypendium to wypłacane było przez zakład pracy, czy też przez uczelnię. Jeżeli przez zakład pracy z osobowego funduszu płac to począwszy od 1.01.1977 r. od takiego stypendium zakład pracy powinien odprowadzić składkę ubezpieczeniową do ZUS i wówczas kwota tego stypendium byłaby uwzględniona w podstawie wymiaru emerytury. Fakt odprowadzenia składki powinien wynikać z dokumentacji finansowej zakładu pracy.

Jeżeli natomiast w okresie nauki na studiach wyższych przebywał pan na urlopie bezpłatnym, udzielonym przez pracodawcę - to w takim przypadku należy uznać, że pan w podczas studiów w Wyższej Szkoły Nauk Społecznych nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu. Natomiast wypłacane stypendium w okresie studiów było formą wsparcia finansowego studenta ze strony uczelni i nie świadczyło o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu.

Stąd też kwota takiego stypendium nie może być uwzględniona w podstawie wymiaru emerytury.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...