Stypendium jako wynagrodzenie wliczane do emerytury
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W myśl obowiązującego od 1968 r. rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 19.08.1968 r. w sprawie obliczania podstawy wymiaru emerytury lub renty, zasiłków z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa oraz składek na ubezpieczenie społeczne (Dz. U. Nr 35, poz. 246) – podstawę wymiaru składek w uspołecznionych zakładach pracy stanowiły zarobki w gotówce tj. wypłaty zaliczane w myśl uchwały nr 8 Rady Ministrów z dnia 12.01.1965 r. ( Mon. Pol. Nr 2, poz. 5) do osobowego funduszu plac. Stypendia pracownicze zaliczane były do tzw. innych wynagrodzeń nie objętych funduszem płac i nie stanowiących wynagrodzeń z funduszu zakładowego. Także kolejna uchwała nr 103 Rady Ministrów z dnia 25 maja 1971 r. ( Mon. Pol. Nr 31, poz. 196) zaliczała stypendia do tzw. innych wynagrodzeń wypłacanych poza osobowym funduszem płac.
REKLAMA
Zatem stypendia wypłacone pracownikowi w okresie od 1968 do 31.12.1977r. podczas studiów nie stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i tym samym nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury.
W myśl natomiast kolejnego rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 13 grudnia 1976r. w sprawie dostosowania niektórych przepisów o ubezpieczeniu społecznym i o ubezpieczeniu rodzinnym do zasad określających składniki funduszu płac (Dz. U. Nr 40, poz.239 ze zm.) podstawę wymiaru składek stanowiły wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze zaliczone do osobowego funduszu płac.
Zgodnie z uchwałą n 158 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976r. w sprawie składników funduszu płac (MP Nr 43, poz.212) osobowy fundusz płac obejmował m. in. wynagrodzenia wypłacane z funduszu płac uczniów oraz stypendia pracownicze i fundowane,
Zatem w okresie od 1 stycznia 1977 r. do 31 grudnia 1983 r. stypendia pracownicze stanowiły podstawę wymiaru składek i tym samym podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru emerytury.
REKLAMA
Jak wynika z nadesłanych załączników pan w latach 1976-1980 był słuchaczem Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i w tym okresie pobierał stypendium, z tym że nie informuje pan, czy stypendium to wypłacane było przez zakład pracy, czy też przez uczelnię. Jeżeli przez zakład pracy z osobowego funduszu płac to począwszy od 1.01.1977 r. od takiego stypendium zakład pracy powinien odprowadzić składkę ubezpieczeniową do ZUS i wówczas kwota tego stypendium byłaby uwzględniona w podstawie wymiaru emerytury. Fakt odprowadzenia składki powinien wynikać z dokumentacji finansowej zakładu pracy.
Jeżeli natomiast w okresie nauki na studiach wyższych przebywał pan na urlopie bezpłatnym, udzielonym przez pracodawcę - to w takim przypadku należy uznać, że pan w podczas studiów w Wyższej Szkoły Nauk Społecznych nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu. Natomiast wypłacane stypendium w okresie studiów było formą wsparcia finansowego studenta ze strony uczelni i nie świadczyło o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu.
Stąd też kwota takiego stypendium nie może być uwzględniona w podstawie wymiaru emerytury.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat