Sytuacje, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje prawo do więcej niż jednego świadczenia nie należą do rzadkości. W takim przypadku ZUS wypłaca jedno z nich – wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną. Wyboru świadczenia nie muszą dokonywać osoby pobierające renty wypadkowe, renty inwalidy wojennego lub wojskowego oraz emerytury. Mogą oni pobierać połowę drugiego świadczenia.
Do jakich świadczeń emerytalno – rentowych może nastąpić zbieg:
- emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy,
- emerytury i renty rodzinnej,
- renty rodzinnej i renty z tytułu niezdolności do pracy,
- emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej,
- emerytur przyznawanych na podstawie dwóch różnych przepisów ustawy emerytalnej,
- emerytur przyznawanych na podstawie różnych przepisów z rentą rodzinną lub rentą z tytułu niezdolności do pracy.
Kiedy pobiera się dwa świadczenia
Osoby uprawnione do:
- emerytury
- renty z tytułu wypadku przy pracy,
- renty z tytułu choroby zawodowej,
- renty z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy (który miał miejsce przed 1 stycznia 2003 roku)
mogą pobierać zarówno emeryturę i rentę. Osobom uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego i do emerytury wypłaca się rentę wypadkową powiększona o połowę emerytury lub emeryturę powiększona o połowę renty wypadkowej. Wyboru dokonuje zainteresowany.
Możliwość takiej nie ma osoba, która osiąga jakikolwiek dochód powodujący zawieszenie lub zmniejszenie prawa do świadczenia.
Prawo do pobierania świadczenia powiększonego o połowę mają także osoby uprawnione do emerytury i renty inwalidy wojennego lub wojskowego.
Możliwość pobierania dwóch świadczeń w pełnej wysokości ma miejsce w przypadku uzyskania prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej. Osoba uprawniona do renty socjalnej może pobierać rentę rodzinną i na odwrót. Istnieje tylko jedno ograniczenie wysokość, jeśli wysokość renty rodzinnej przekracza 200 proc. najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy, renta socjalna zostaje zawieszona. W przypadkach zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej, renta socjalna ulega takiemu obniżeniu, aby suma obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.
Najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi 636,29 zł. Natomiast 200 proc. tej renty to kwota 1272,58 zł.
Kiedy nie ma zbiegu świadczeń
Do zbiegu świadczeń nie dojdzie w przypadku prawa do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego i emerytury. Osoba, która posiada prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, jeśli uzyska powszechny wiek uprawniający do emerytury lub prawo do wcześniejszej emerytury, traci prawo do świadczenia przedemerytalnego.
Natomiast osoba pobierająca zasiłek lub świadczenie przedemerytalne może jednoczenie posiadać prawo do:
- renty rodzinnej,
- renty z tytułu niezdolności do pracy.
ZUS zawiesza prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, w przypadku nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Prawo ulega zawieszeniu, uprawniony nie traci go. W przypadku pobierania zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego i uzyskania prawa do renty, ZUS wypłaca jedno świadczenie – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.