Zgodnie z przepisami – prawo do świadczeń powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Natomiast świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie tego świadczenia.
Jeżeli zatem wniosek o emeryturę zgłosił Pan w sierpniu 2008 r. – to emerytura zostanie Panu przyznana od tego miesiąca jednakże nie wcześniej niż od osiągnięcia wieku 65 lat. Jeżeli natomiast wniosek o emeryturę zgłosił Pan we wrześniu 2008 r. to emerytura zostanie przyznana od 1 września, tj. od miesiąca zgłoszenia wniosku.
Należy również dodać, że istnieje przepis, zgodnie z którym prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
Jeżeli więc, ubiegając się o emeryturę będzie Pan pozostawał w stosunku pracy - wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna Panu to świadczenie i jednocześnie z uwagi na nierozwiązanie stosunku pracy – zawiesi jego wypłatę. Odwieszenie wypłaty może nastąpić na Pana wniosek, do którego należy dołączyć świadectwo pracy, potwierdzające ustanie stosunku pracy.
Z uwagi na to, że osobom przechodzącym na emeryturę przysługuje od zakładu pracy odprawa emerytalna i zakład pracy musi zabezpieczyć środki finansowe na ten cel – wskazane jest, aby złożył Pan podanie o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron w związku z przejściem na emeryturę.
Jednocześnie dodaję, że ZUS nie ma obowiązku informowania zakładów pracy, o fakcie przyznania emerytury pracownikowi.
Podstawa prawna: Art. 100, art.103 ust 2a i art.129 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych