Kto jest uprawniony do otrzymania emerytury
REKLAMA
REKLAMA
Jakie są grupy emerytalne
Warunkiem nabycia prawa do świadczeń jest osiągnięcie wymagalnego minimalnego wieku i stażu pracy.
REKLAMA
Można podzielić Polaków na trzy grupy:
1. Grupa pierwsza- urodzeni przed końcem 1948r. Należą do starego systemu. Świadczenia otrzymują tylko z ZUS.
2. Grupa druga- urodzeni po 31 grudnia 1948r., ale przed 1 stycznia 1969r. Muszą wybrać, czy chcą całą składkę emerytalną ulokować na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS (i filar), czy zapiszą się do jednego z otwartych funduszy emerytalnych (OFE- II filar)
3. Grupa trzecia- urodzeni po 31 grudnia 1968r. Grupa ta musi część składki emerytalnej ulokować na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS, a część w jednym z otwartych funduszy emerytalnych. Obowiązkowy podział składek między I i II filar.
Ile musimy pracować, żeby przejść na emeryturę
Grupa urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949r.
Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz po udowodnieniu okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Zgodnie z wykresem:
Podstawowy wiek emerytalny | Wiek | Okres składkowy i nieskładkowy |
Kobiety | 60 lat | 20 lat |
Mężczyźni | 65 lat | 25 lat |
Grupa urodzonych po dniu 31 grudnia 1948r.
Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949r. nabywają prawo do emerytury według nowych zasad niezależnie od faktu przystąpienia lub nieprzystąpienia do jednego z otwartych funduszy emerytalnych.
Warunkiem jedynym jaki muszą spełnić jest osiągnięcie minimalnego wieku emerytalnego. Wynosi on odpowiednio:
- co najmniej 60 lat dla kobiet
- co najmniej 65 lat dla mężczyzn.
Prawo do emerytury według nowych zasad nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia.
Podstawą obliczenia emerytury według nowych zasad jest zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, za okres od 1 stycznia 1999 r. powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy.
Grupa urodzonych po 31 grudnia 1968r.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1968r. w całości zastały objęte nowym systemem emerytalnym. Objęci są nowymi zasadami wyliczania emerytury. Mają obowiązek odkładania części składki emerytalnej do otwartych funduszy emerytalnych.
REKLAMA
Emerytura tej grupy ubezpieczonych zależeć będzie wyłącznie od wielkości kapitału zgromadzonego na koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz od wskaźnika średniej dalszego trwania życia.
Osoby, które pracowały przed 1 stycznia 1999 r. będą miały doliczony do konta ubezpieczonego w ZUS kapitał początkowy za okresy składkowe i nieskładkowe przypadające do 31.12.1998 r.
Wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r. będzie ustalana poprzez:
- podzielenie kapitału emerytalnego przez średnie oczekiwane dalsze życie po przejściu na emeryturę (wyrażone w miesiącach).
Składka emerytalna, jaką odprowadzają osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. w 2/3 zostaje przekazana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w 1/3 trafia do Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. będą miały prawo przejść na emeryturę w wieku:
- 60 lat w przypadku kobiet
- 65 lat w przypadku mężczyzn,
Im później osoby urodzone po 1968r. przejdą na emeryturę tym większy uzbierają kapitał emerytalnym. Tym większa będzie ich miesięczna wysokość emerytury.
Składka emerytalna, jaką odprowadzają osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r.
- 2/3 zostaje przekazana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
- 1/3 trafia do Otwartych Funduszy Emerytalnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat