Kiedy pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca musi przygotować wniosek o emeryturę przyznawaną na starych zasadach. Pracodawca ma obowiązek skompletowania niezbędnej dokumentacji. Jeśli pracownik zechce, pracodawca będzie zobowiązany do złożenia wniosku do ZUS.
REKLAMA
Odpowiednia dokumentacja i zaświadczenia
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek gromadzić dokumentację osobową oraz płacową każdego pracownika. Jest ona niezbędna przy ustalaniu prawa do świadczenia emerytalnego przez ZUS. Dokumentację płacową i osobową pracodawca ma obowiązek przechowywać przez 50 lat od dnia zakończenia przez pracownika pracy.
Ponadto pracodawca ma obowiązek wydawać pracownikom zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do emerytury i jej wysokości. Zakłada Ubezpieczeń Społecznych może zażądać od pracodawcy wystawienia zaświadczeń w celu udowodnienia między innymi okresów składkowych i nieskładkowych, wysokości wynagrodzenia oraz okresów pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze.
Jednym z ważnych obowiązków pracodawcy związanych z przyznaniem emerytury pracownikowi jest wydanie świadectwa pracy. Świadectwo pracy wydawane jest w dniu ustania stosunku pracy. W przypadku, kiedy do ustalenia prawa do emerytury nie jest konieczne rozwiązanie stosunku pracy, pracodawca wydaje pracownikowi zaświadczenie. W zaświadczeniu pracodawca potwierdza datę nawiązania stosunku pracy oraz ewentualnie datę jego ustania.
Potwierdzenie wynagrodzenia pracownika
Pracodawca ma obowiązek wystawiać pracownikowi zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika. W zaświadczeniu musza znaleźć informacje o:
- wysokość przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które przysługuje,
- wysokość wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy,
- wysokości świadczeń,
- wysokości zasiłków,
- wysokości innych należności.
Informacja te są niezbędne do ustalenia prawa do emerytury. Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu pracodawca sporządza na druku ZUS Pr-7.
Pracodawca sporządza wniosek
Pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę. Za zgodę pracownika może złożyć sam wniosek o świadczenie do ZUS.
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek przygotować i złożyć wniosek tylko o emeryturę przyznawaną na starych zasadach. Obowiązek taki, nie ciąży wobec pracownika ubiegającego się o emeryturę na nowych zasadach. Oznacza to, że osoby urodzone po 1948 roku, które nie mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury, same muszą przygotować i złożyć wniosek w ZUS.
Pracodawca musi skompletować i złożyć do ZUS wniosek o nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę. Za datę zgłoszenia wniosku uznaje się datę sporządzenia wniosku przez pracodawcę zobowiązanego do jego kompletowania.
Wniosek z załącznikami pracodawca przekazuje do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Jeżeli miejsce zamieszkania i miejsce zameldowania są różne, o właściwości oddziału ZUS decyduje miejsce zameldowania na pobyt stały.
Podstawa prawna:
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
Ustawa z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 673 z późn. zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. nr 10, poz. 49 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat