Zgłoszenie wniosku o emeryturę powszechną
REKLAMA
REKLAMA
Emerytura powszechna
REKLAMA
Emerytura powszechna jest świadczeniem podstawowym przysługującym osobom, które nie nabyły wcześniej prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym albo do wcześniejszej emerytury. Warunkiem uzyskania tego świadczenia jest spełnienie kryterium odpowiedniego stażu i wieku.
Dla kogo emerytura powszechna?
Na emeryturę powszechną mogą przejść ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:
- osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
- mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Wniosek o przyznanie świadczenia
Co do zasady postępowanie w sprawie emerytury wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej. Taki wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko osoby zainteresowanej,
- datę urodzenia,
- numer PESEL, NIP,
- adres zamieszkania i adres do korespondencji,
- wskazanie sposobu wypłaty świadczenia,
- podpis osoby składającej wniosek.
Zobacz: Emerytury powszechne Vademecum
Zainteresowany zgłaszający wniosek powinien dołączyć do wniosku dokumenty stwierdzające:
1. datę urodzenia,
2. okresy uzasadniające prawo do świadczenia i ich wysokość,
3. wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia, przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń.
REKLAMA
Warto pamiętać, że jeżeli we wniosku nie zamieszczono danych lub nie dołączono dokumentów, które są niezbędne do jego rozpatrzenia, organ rentowy wezwie zainteresowanego do uzupełnienia wniosku w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Za wniosek uważa się zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu żądanie przyznania świadczenia, jak również wznowienia postępowania w sprawie już rozstrzygniętej prawomocną decyzją.
Zestaw wniosków i druków potrzebnych do prawidłowego załatwienia sprawy został opracowany przez ZUS i jest dostępny w placówkach ZUS na terenie całego kraju bądź też na stronach internetowych.
Postępowanie z urzędu
W świetle obowiązujących przepisów postępowanie o emeryturę wszczyna się z urzędu, jeżeli wiek emerytalny dla uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Postępowanie w sprawie emerytury podlega umorzeniu, jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie zmarła przed wydaniem decyzji w sprawie tego świadczenia.
Zobacz serwis: Emerytury powszechne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA