REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty emerytury?

Magdalena Przepiórka
Wstrzymanie wypłaty emerytury następuje nie tylko w przypadku gdy zostaną naruszone przepisy ustawy.
Wstrzymanie wypłaty emerytury następuje nie tylko w przypadku gdy zostaną naruszone przepisy ustawy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wstrzymanie wypłaty emerytury może mieć różne przyczyny. Przykładowo emeryt nie otrzyma świadczenia jeśli okaże się, że prawo do niego nie istniało, a także wtedy gdy nie może być ono doręczone z przyczyn niezależnych od organu, np. emeryt podał błędny nr konta bankowego.

Wstrzymanie wypłaty emerytury

REKLAMA

Istnieje kilka przypadków, w których następuje wstrzymanie wypłaty emerytury. Organ rentowy może wstrzymać wypłatę emerytury jeżeli:

  1. powstaną okoliczności uzasadniające zawieszenie prawa do świadczenia lub ustanie do niego prawo, np. zawieszenie prawa do świadczenia wskutek osiągnięcia przychodu w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia, bądź też zawieszenie tego prawa na wniosek osoby zainteresowanej lub gdy prawo to ustało wskutek śmierci emeryta;
  2. osoba pobierająca świadczenie mimo pouczenia lub żądania organu nie przedłoży dowodu stwierdzającego dalsze istnienie prawa do świadczenia;
  3. okaże się, że prawo do emerytury nie istniało np. w sytuacja w której wskutek przedłożenia fałszywych dokumentów zostało przyznane świadczenie, do którego nie zostały spełnione warunki;

Niemożność doręczenia emerytury

Wstrzymanie wypłaty emerytury następuje nie tylko w przypadku gdy zostaną naruszone przepisy ustawy. Dzieje się tak również wtedy gdy organ nie może doręczyć świadczenia z przyczyn od siebie niezależnych. Są to okoliczności leżące po stronie świadczeniobiorcy, np. emeryt wyprowadził się i nie podał nowego adresu albo wyjechał na dłużej lub jest w szpitalu i nie wskazał osoby uprawnionej do odbioru emerytury.

Zobacz: Emerytury powszechne Vademecum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W takim przypadku świadczenie nie może zostać doręczone i wraca do organu rentowego, który wstrzymuje jego dalszą wypłatę. Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przestaje przysługiwać. Organ przekazuje je do depozytu do czasu, gdy przeszkody w doręczaniu świadczenia ustaną. 

Wstrzymanie wypłaty emerytury polegające na niemożności jej doręczenia będzie zachodzić tylko wówczas, gdy nieodebrane osobiście przez adresata świadczenie:
1. nie mogło być wpłacone na konto,
2. nie zostało odebrane przez osobę upoważnioną (np. opiekuna prawnego),
3. nie zostało odebrane przez małżonka albo inną pełnoletnią osobę razem zamieszkałą. 

Wznowienie wypłaty emerytury

Warto wiedzieć, że w przypadku niemożności doręczenia emerytury z przyczyn niezależnych od ZUS-u, wypłatę zawsze wstrzymuje się od miesiąca, za który przysługuje niedoręczane świadczenie. W przypadku tym wznowienie wypłaty emerytury następuje od miesiąca, w którym ją wstrzymano - za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające bezpośrednio miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o wznowienia wypłaty.

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
80% dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego

80 proc. dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jak skorzystać z dofinansowania? Komu przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego? Co powinien zawierać wniosek?

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

REKLAMA

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje składkowe

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

REKLAMA

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA