Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty emerytury?
REKLAMA
REKLAMA
Wstrzymanie wypłaty emerytury
REKLAMA
Istnieje kilka przypadków, w których następuje wstrzymanie wypłaty emerytury. Organ rentowy może wstrzymać wypłatę emerytury jeżeli:
- powstaną okoliczności uzasadniające zawieszenie prawa do świadczenia lub ustanie do niego prawo, np. zawieszenie prawa do świadczenia wskutek osiągnięcia przychodu w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia, bądź też zawieszenie tego prawa na wniosek osoby zainteresowanej lub gdy prawo to ustało wskutek śmierci emeryta;
- osoba pobierająca świadczenie mimo pouczenia lub żądania organu nie przedłoży dowodu stwierdzającego dalsze istnienie prawa do świadczenia;
- okaże się, że prawo do emerytury nie istniało np. w sytuacja w której wskutek przedłożenia fałszywych dokumentów zostało przyznane świadczenie, do którego nie zostały spełnione warunki;
Niemożność doręczenia emerytury
Wstrzymanie wypłaty emerytury następuje nie tylko w przypadku gdy zostaną naruszone przepisy ustawy. Dzieje się tak również wtedy gdy organ nie może doręczyć świadczenia z przyczyn od siebie niezależnych. Są to okoliczności leżące po stronie świadczeniobiorcy, np. emeryt wyprowadził się i nie podał nowego adresu albo wyjechał na dłużej lub jest w szpitalu i nie wskazał osoby uprawnionej do odbioru emerytury.
Zobacz: Emerytury powszechne Vademecum
REKLAMA
W takim przypadku świadczenie nie może zostać doręczone i wraca do organu rentowego, który wstrzymuje jego dalszą wypłatę. Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przestaje przysługiwać. Organ przekazuje je do depozytu do czasu, gdy przeszkody w doręczaniu świadczenia ustaną.
Wstrzymanie wypłaty emerytury polegające na niemożności jej doręczenia będzie zachodzić tylko wówczas, gdy nieodebrane osobiście przez adresata świadczenie:
1. nie mogło być wpłacone na konto,
2. nie zostało odebrane przez osobę upoważnioną (np. opiekuna prawnego),
3. nie zostało odebrane przez małżonka albo inną pełnoletnią osobę razem zamieszkałą.
Wznowienie wypłaty emerytury
Warto wiedzieć, że w przypadku niemożności doręczenia emerytury z przyczyn niezależnych od ZUS-u, wypłatę zawsze wstrzymuje się od miesiąca, za który przysługuje niedoręczane świadczenie. W przypadku tym wznowienie wypłaty emerytury następuje od miesiąca, w którym ją wstrzymano - za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające bezpośrednio miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o wznowienia wypłaty.
Zobacz serwis: Emerytury powszechne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA