Jak zgłosić wniosek o emeryturę powszechną bez względu na staż ubezpieczeniowy
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do emerytury bez względu na staż ubezpieczeniowy
Emerytura powszechna przysługuje ubezpieczonym po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn bez względu na długość udowodnionego okresu ubezpieczenia. Uprawnienie to przysługuje ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 roku.
REKLAMA
Sposób ubiegania się o emeryturę
REKLAMA
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczyna postępowanie w sprawie przyznania prawo do emerytury po otrzymaniu wniosku. Wniosek może złożyć zarówno osoba zainteresowana, jaki i jej pełnomocnik. Pełnomocnictwo w tej sprawie powinno być udzielone przez zainteresowanego na piśmie lub ustnie do protokołu.Wniosek składa się osobiście w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS lub za pośrednictwem urzędu pocztowego. Sprawę po złożeniu wniosku rozpatruje jednostka ZUS właściwa według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia emerytalnego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien wydać decyzję w sprawie emerytury w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. W przypadku, gdy osoba wnosząca wniosek nie jest zadowolona z decyzji ZUS może złożyć odwołanie. Odwołanie od ZUS należy wnieść do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydał decyzję. Odwołanie należy wnieść w terminie miesiąca od doręczenia decyzji.
Zobacz także: Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu
Jakie dokumenty należy złożyć
W celu uzyskania prawa do emerytury powszechnej bez względu na staż ubezpieczeniowy należy wypełnić następujący wniosek ZUS-Rp 1E Wniosek o emeryturę. Do wniosku należy dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości:
- ZUS Rp- 6 Kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych;
- ZUS Rp- 7 Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu;
- ZUS Rp- 8 Zeznanie świadka;
- ZUS Rp- 9 Oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów;
- ZUS Kp- 1 Wniosek o ustalenie kapitału początkowego.
Wszystkie te formularze można otrzymać w każdej jednostce ZUS lub też można je ściągnąć ze strony internetowej ZUS.
Zobacz także dział: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst. jedn.Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat