REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury powszechne Vademecum

Ewa Ryś
Prawo do emerytury w wieku powszechnym przysługuje kobiecie, która ukończyła 60 rok życia oraz mężczyźnie, który ukończył 65 lat.
Prawo do emerytury w wieku powszechnym przysługuje kobiecie, która ukończyła 60 rok życia oraz mężczyźnie, który ukończył 65 lat.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podleganie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu ma na celu zapewnienie pracownikom emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Kto ma prawo do emerytury powszechnej

REKLAMA

Prawo do emerytury przysługuje osobom, które podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu można podlegać obowiązkowo lub dobrowolnie. Obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu podlegają przede wszystkim pracownicy oraz, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące, osoby pobierające stypendium sportowe,  osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne. Dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu zaś podlegają między innymi: osoby, które straciły pracę i nie mają żadnego innego tytułu do ubezpieczenia, studenci oraz uczestnicy dziennych studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu, osoby, które z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

REKLAMA

Od dnia 1 stycznia 1999 roku wprowadzono trzy filarowy system emerytalny. Zasadą, która rządzi tym system jest, że składki emerytalne dzielone są na dwie części wypłacane do różnych filarów. Pierwszy filar jest filarem obowiązkowym. Składki w tym filarze wpływają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie są zapisywane na indywidualnym koncie pracownika. Suma zapisanych składek stanowi podstawę do obliczenia wysokości świadczenia emerytalnego wypłacanego przez ZUS. Drugi filar również jest filarem obowiązkowym, który przeznaczony jest dla osób urodzonych po dniu 1 stycznia 1969 roku. Osoby urodzone po dniu 1 stycznia 1949 mogą nieobowiązkowo znaleźć się w tym filarze. Drugi filar to otwarte fundusze emerytalne. Źródłem finansowania tego filaru jest składka pracownika, która wpływa do wybranego przez pracownika OFE. Natomiast trzeci filar to pracownicze programy emerytalne. Filar ten ma charakter dodatkowy, w związku z tym uczestnictwo w nim jest dobrowolne. W tym filarze składki są co do zasady pokrywane przez pracodawcę, przy czym możliwa jest składka dodatkowa pokrywana przez pracownika.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do otrzymania emerytury

Jak wspomniano na wstępie prawo do emerytury w wieku powszechnym przysługuje kobiecie, która ukończyła 60 rok życia oraz mężczyźnie, który ukończył 65 lat. Emerytura w wieku powszechnym przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku. Drugim warunkiem jaki należy spełnić, aby otrzymać emeryturę powszechną jest odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Staż ubezpieczeniowy to okresy składkowe i nieskładkowe. Kobieta musi posiadać 20 lat tych okresów, a mężczyzna 25 lat. Przy czym okresy nieskładkowe mogą stanowić co najwyżej 1/3 okresów składkowych. Wysokość emerytury oblicza się uwzględniając staż ubezpieczeniowy oraz dochód ubezpieczeniowy. Emeryta składa się z dwóch części. Pierwsza wynosi 24 proc. kwoty bazowej a druga zależy od liczby okresów składkowych i nieskładkowych.

Zobacz także: Kto ma prawo do emerytury w wieku powszechnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W określonych przypadkach emerytura powszechna przysługuje także osobom, które nie posiadają odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego. Emerytura rzy obniżonym okresie ubezpieczeniowym przysługuje ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku, którzy osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn.

Zobacz także: Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu

Ustawa regulująca kwestię emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje możliwość przejścia z wcześniejszej emerytury na emeryturę powszechną. Dla wielu emerytów może okazać się to sposobem na podwyższenie emerytury. Z możliwości zamiany wcześniejszej emerytury, na emeryturę w wieku powszechnym może skorzystać każdy emeryt, który jest na wcześniejszej emeryturze i który osiągnął wiek 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzna.

Zobacz także: Z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną

Emerytura z urzędu

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury powszechnej oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Emeryturę tą przyznaje się od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. Emerytura ta nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zobacz także: Dla kogo emerytura z urzędu

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zobacz także: Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy

Emerytura mieszana

Emerytura mieszana przysługuje osobom, które osiągną wiek emerytalny w latach 2009-2013, oraz nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w funduszu emerytalnym za pomocą ZUS, na dochody budżetu państwa. Emerytura ta będzie ustalana po części na starych, a po części na nowych zasadach.

Zobacz także: Emerytury mieszane, czyli obliczane według starych i nowych zasad

Zobacz także: Dla kogo emerytura mieszana

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

REKLAMA

Podatek migracyjny: Czy Polska go zapłaci? 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

REKLAMA

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

Sąd: Ponowne przeliczanie emerytur dotyczy ostatnich 12 lat. Naruszanie Konstytucji od 2013 r.

W 2005 r. przeszłam na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat. W 2010 r gdy skończyłam 60 lat co prawda miałam jakieś przeliczenie na którym zyskałam brutto 249,88. Następnie w 2016r znów miałam przeliczenie i to zyskałam 78,53 brutto. W obecnej chwili mam 75 lat. Czy mogę ubiegać się o ponowne przeliczenie na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2024 r.?

REKLAMA