Jakie są planowane zmiany w emeryturach mundurowych
REKLAMA
REKLAMA
Nowy system emerytalny służb mundurowych
REKLAMA
Funkcjonariusze nadal będą nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego. Zmianie ulegną zasady przyznawania emerytur mundurowych oraz sposobu ich obliczania.
Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami
REKLAMA
Zgodnie z projektem zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych emerytura funkcjonariusza przyjętego do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku będzie przysługiwała po spełnieniu łącznie dwóch warunków: wieku i stażu służby.
Funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 roku do służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej emerytura przysługiwać będzie na nowych zasadach i w nowej wysokości. Emerytura przysługiwać będzie funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada ukończone 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby. Obecnie emerytura przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby. Co oznacza, że po pierwsze ulegnie wydłużeniu o 10 lat okres służby uprawniający do przejścia na emeryturę, a po drugie dodanie zostanie nowy warunek posiadania odpowiedniego wieku 55 lat życia.
Zobacz: Podróże służbowe. Rozliczenia podatkowe w firmie
Przy ustalaniu prawa do emerytury jako równorzędny ze służbą projekt nakazuje traktować okres służby wojskowej uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej.
W sytuacji, w której funkcjonariusz, który w dniu zwolnienia ze służby osiągnął 25-letni staż służby, nie osiągając wymaganego wieku 55 lat życia będzie mógł nabyć prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, w przypadku gdy zwolnienie ze służby następować będzie z przyczyn niebędacych po stronie funkcjonariusza wskazanych w określonych przypadkach.
Funkcjonariusze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.
Nowa wysokość emerytury mundurowej
REKLAMA
Zmianie ulegnie również sposób ustalania wysokości emerytury. Emerytura dla funkcjonariusza będzie wynosiła 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby i będzie wzrastać o 3% za każdy dalszy rok tej służby. Podstawę wymiaru emerytury stanowić będzie średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 3 lat kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza. W przypadku niewskazania przez funkcjonariusza kolejnych lat kalendarzowych podstawę wymiaru emerytury stanowić będzie średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 3 lat kalendarzowych, poprzedzających rok zwolnienia ze służby. Wyboru trzech kolejnych lat dokonuje funkcjonariusz, co oznacza że ma możliwość wskazania najbardziej korzystnego dla siebie okresu, który będzie podstawą do wyliczenia jego przyszłego świadczenia emerytalnego.
Dotychczas emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku, wynosi 40 proc. podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy dalszy rok tej służby.
Zobacz także: Jaka jest wysokość emerytury mundurowej
Zmiana w sposobie obliczania wysokości emerytury jak wskazuje na to uzasadnienie do projektu ustawy ma na celu zmianę w zakresie obliczania wysokości emerytury, uniemożliwiającą celowe podwyższanie wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku, mającego skutkować wzrostem świadczenia emerytalnego.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu o zmianie ustawy regulującej system emerytur mundurowych konieczność zmiany obowiązującego dotychczas systemu ma na celu między innymi zachęcenia funkcjonariuszy do dłuższej aktywności zawodowej. Zmiany mają ponadto dążyć do racjonalizacji wydatków budżetu państwa przeznaczonych na emerytury funkcjonariuszy.
Zobacz także: Jakie zmiany w emeryturach dla żołnierzy
Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat