Kiedy ustaje prawo do emerytury mundurowej
REKLAMA
REKLAMA
Powstanie prawa do świadczenia emerytalnego
Emerytem policyjnym jest funkcjonariusz zwolniony ze służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, który ma ustalone prawo do emerytury policyjnej. Funkcjonariuszowi przysługuje emerytura po 15 latach służby w wysokości 40 proc. ostatniego wynagrodzenia. Za każdy dodatkowy rok służby świadczenie emerytalne rośnie o 2,6 proc. ostatniego wynagrodzenia. Co oznacza, że im dłuższy okres pracy tym wyższe świadczenie.
REKLAMA
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego wszczyna się na wniosek funkcjonariusza.
Zobacz także: Jak ustala się prawo do emerytury mundurowej
Ustanie prawa do świadczenia emerytalnego
REKLAMA
Prawo do świadczenia emerytalnego dla funkcjonariusza ustaje w 4 przypadkach. Po pierwsze, gdy przestanie istnieć którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania prawa do zaopatrzenia emerytalnego. Po drugie świadczenie ustaje, gdy osoba pobierająca świadczenie uzależnione od inwalidztwa lub niezdolności do pracy, pomimo skierowania na badania lekarskie, nie poddała się tym badaniom bez uzasadnionej przyczyny. Po trzecie prawo do emerytury policyjnej ustaje w razie śmierci funkcjonariusza.
Po czwarte prawo do świadczenia emerytalnego ustaje w razie skazania funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury prawomocnym wyrokiem sądu. Dzieje się tak ponieważ skazanie emeryta prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym powoduje utratę prawa do zaopatrzenia emerytalnego. Identyczne konsekwencji powoduje orzeczenie wobec funkcjonariusza prawomocnie środka karnego, pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione przed zwolnieniem ze służby.
Zobacz także: Jakie są zasady przyznawania emerytur mundurowych
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. 1994 Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat