Wniosek o emeryturę policyjną
Organ emerytalny wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia prawa funkcjonariusza do zaopatrzenia emerytalnego lub wysokości świadczeń na wniosek wnioskodawcy, czyli samego funkcjonariusza. Organem właściwym do ustalania prawa do zaopatrzenia emerytalnego jest Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wniosek funkcjonariusz może złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu sporządzonego w siedzibie organu emerytalnego. Zamiast funkcjonariusza wniosek może złożyć jego pełnomocnik.
Wniosek o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego musi zawierać dane, które umożliwią przyznanie świadczenia. Należeć do nich będą w szczególności:
- imię i nazwisko funkcjonariusza;
- datę urodzenia;
- numer PESEL;
- numer NIP;
- miejsce zamieszkania;
- wskazanie rodzaju świadczenia, o jakie ubiega się wnioskodawca, w tym wypadku emerytury policyjnej;
- podpis wnioskodawcy - funkcjonariusza.
Do wniosku funkcjonariusz musi dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego.
Wniosek o emeryturę przyjmuje organ emerytalny. Wniosek o emeryturę może być złożony również w komórce kadrowej organu Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu lub Państwowej Straży Pożarnej, właściwego ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby lub miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Organ ten ma obowiązek przekazać wniosek wraz z załączonymi dokumentami organowi emerytalnemu nie później niż w terminie 7 dni od dnia jego złożenia.
Zobacz także: Czy przysługuje emerytura z ZUS po rencie inwalidzkiej policjanta
Dokumenty potwierdzające prawo do emerytury
Jak wspomniano wyżej funkcjonariusz, który stara się o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego musi dołączyć do swojego wniosku niezbędne dokumenty. Funkcjonariusz ubiegający się o emeryturę załącza do wniosku dokumenty stwierdzające:
- datę i podstawę prawną zwolnienia ze służby;
- okresy służby;
- wysokość uposażenia;
- okresy składkowe i nieskładkowe - w przypadku funkcjonariusza ubiegającego się o emeryturę, pozostającego w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 roku.
Zobacz także: Emerytury mundurowe
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. 1994 Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)