Wcześniejsza emerytura
Osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury. Pracownikami wykonującymi pracę w szczególnym charakterze są pracownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej, czyli strażacy.
Praca w szczególnym charakterze – czyli jaka ?
Państwowa Straż pożarna jest zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Do jej podstawowych zadań należy organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych. W związku z tym, że praca strażaka wymaga szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej ustawodawca zdecydował się na uregulowanie, które pozwala funkcjonariuszowi straży pożarnej przejść na wcześniejszą emeryturę. Obniżenie wieku emerytalnego w tym zawodzie wynika przede wszystkim z faktu, że wraz z procesem starzenia się, pogarsza się sprawność psychofizyczna, co nie pozwala na efektywne wykonywania pracy, bez zagrożenia dla zdrowia lub życia innych osób.
Zobacz także: Emerytura za pracę w szczególnych warunkach
W świetle obowiązujących przepisów pracownikami jednostek ochrony przeciwpożarowej są pracownicy:
1. jednostek organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej,
2. zakładowej straży pożarnej,
3. zakładowej służby ratowniczej,
4. gminnej zawodowej straży pożarnej,
5. powiatowej (miejskiej) zawodowej straży pożarnej,
6. terenowej służby ratowniczej,
7. innych jednostek ratowniczych.
Warunki nabycia prawa do emerytury
Funkcjonariusz pożarnictwa nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1. osiągnął wiek emerytalny wynoszący:
a) 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn albo
b) 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn, jeżeli komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzekła trwałą jego niezdolność do pełnienia służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej,
2. wiek emerytalny osiągnął w czasie pełnienia służby albo w czasie zatrudnienia wykonywanego po zwolnieniu z tej służby,
3. ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej przy wykonywaniu czynności o charakterze operacyjno-technicznym.
Zobacz również serwis: Wcześniejsze emerytury
Warunek określony w pkt 2 nie jest wymagany, jeżeli funkcjonariusz pożarnictwa został zwolniony ze służby lub z pracy, którą wykonywał po zwolnieniu ze służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, z powodu inwalidztwa.