Okresowa emerytura kapitałowa
REKLAMA
REKLAMA
Na gruncie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U. Nr 228, poz. 1507 z późn. zm.) wyróżniane były dwa typy emerytury kapitałowej, mianowicie: okresowa oraz dożywotnia.
REKLAMA
Nowelizacja - ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 31 grudnia 2013 r., poz. 1717) zniosła dożywotnią emeryturę kapitałową. Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 lutego 2014 roku.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!
Okresowa emerytura kapitałowa 2014
Zachowana została natomiast możliwość przejścia na okresową emeryturę kapitałową. Dotyczy ona wyłącznie kobiet, które spełniają łącznie poniższe przesłanki:
- są urodzone po 31 grudnia 1948 r.,
- osiągnęły powszechny (podwyższony) wiek emerytalny,
- są uczestnikami otwartego funduszu emerytalnego (OFE).
Warunkiem uzyskania wyżej wskazanej emerytury jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Zdaniem Sądu Okręgowego w Kaliszu, wyrażonym w wyroku z dnia 7 maja 2013 roku, sygnatura V U 352/13, do sposobu obliczania emerytury mają zastosowanie przepisy obowiązujące w dacie spełnienia warunków do świadczenia (tj. osiągnięcia wieku), a nie w dacie złożenia wniosku.
Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje, po spełnieniu kryterium wieku oraz uczestnictwa w OFE, wyłącznie kobietom.
Wysokość okresowej emerytury kapitałowej
REKLAMA
Warto podkreślić, że kwota środków, jakie zgromadzone zostały na rachunku (wg stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura) została skorelowana z wysokością dodatku pielęgnacyjnego. Powinna być równa lub wyższa od jego dwudziestokrotności. W 2014 roku wysokość dodatku pielęgnacyjnego to 206,76 zł, jego dwudziestokrotność - 4135,20 zł. Zgromadzenie takiej kwoty warunkuje wypłatę świadczenia.
Zarówno samo prawo do okresowej emerytury kapitałowej jak i wysokość świadczenia ustalana jest w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość okresowej emerytury kapitałowej oblicza się poprzez podzielenie kwoty środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę osoby ubezpieczonej, przyjętego do obliczenia kwoty emerytury z FUS według nowych zasad (emerytura ustalana jest w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn - członków OFE).
Zobacz również: Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik
Okresowa emerytura kapitałowa jest waloryzowana corocznie na zasadach i w trybie określonym dla emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Polecamy serwis: Emerytury 2014
Wygaśnięcie prawa do okresowej emerytury kapitałowej
Prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasa:
- w przypadku śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego;
- z dniem poprzedzającym dzień, w którym członek otwartego funduszu emerytalnego ukończył powszechny wiek emerytalny przewidzianego dla mężczyzny urodzonego w tym samym roku i kwartale;
- w przypadku wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 31 grudnia 2013 r., poz. 1717).
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U. Nr 228, poz. 1507 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. Nr 153 z 2009 r. poz. 1227 z późn. zm.).
Wyrok SO w Kaliszu z dnia 7 maja 2013 roku, sygnatura V U 352/13.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat