Dożywotnia emerytura kapitałowa
REKLAMA
REKLAMA
Emerytura kapitałowa jest świadczeniem, które może przysługiwać członkom otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w dwóch postaciach:
REKLAMA
- dożywotniej emerytury kapitałowej,
- okresowej emerytury kapitałowej.
Dożywotnia emerytura kapitałowa
Dożywotnia emerytura kapitałowa została ustawą z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1717) zastąpiona przez emeryturę ustalaną w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, dla członków OFE.
Emerytury te przysługują ubezpieczonym, którzy:
- są członkami OFE,
- osiągnęli podwyższony powszechny wiek emerytalny określony dla mężczyzn.
Dotyczy to więc osób, które podlegały ubezpieczeniu emerytalnemu z dwóch filarów, mianowicie ZUS i OFE.
Emerytura ustalana w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, dla członków OFE wiąże się więc z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Od stycznia 2013 roku jest on stopniowo podwyższany, tak by docelowo osiągnąć 67 lat. Zatem pierwsza dożywotnia emerytura kapitałowa dotyczy mężczyzn, którzy urodzili się w I kwartale 1949 roku. Wiek 65 lat i 5 miesięcy, który obecnie uprawnia do przejścia na emeryturę osiągną oni pomiędzy czerwcem a sierpniem 2014 roku.
Zobacz również: Przejście z OFE do ZUS
Kobiety urodzone we wskazanym wyżej okresie korzystają obecnie z okresowej emerytury kapitałowej. Będą przechodziły na dożywotnią emeryturę kapitałową. Nastąpi to automatycznie, bez konieczności występowania z jakimkolwiek pismem czy wnioskiem. ZUS dokona z urzędu ponownego obliczenia przysługującej im dotychczas emerytury z FUS. Co do zasad bowiem zarówno prawo jak i wysokość emerytury kapitałowej ustala ZUS. Niezbędny jest wniosek samego zainteresowanego w tym zakresie.
Emerytura przysługuje więc w przypadku, gdy osoba, osiągnąwszy powszechny wiek emerytalny określony dla mężczyzn:
- złoży po raz pierwszy wniosek o emeryturę (mężczyzna),
- zostanie im przyznana z urzędu emerytura, w związku z ukończeniem tego wieku (kobieta).
Wysokość emerytury kapitałowej
REKLAMA
Świadczenie emerytalne będzie wypłacane niejako na podstawie dwóch źródeł. Po pierwsze ze środków zgromadzonych na koncie i subkoncie w ZUS, po drugie – na koncie w OFE. W chwili osiągnięcia wieku emerytalnego wszystkie środki znajdują się w ZUS.
Wysokość świadczenia emerytalnego jest wynikiem podziału sumy wszystkich zgromadzonych środków (zarówno tych na koncie i subkoncie ZUS jak i na koncie w OFE) w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku przez liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia, którą to liczbę ogłasza Główny Urząd Statystyczny (tj. liczbę miesięcy, w których – wg prognoz – pobierana będzie emerytura kapitałowa). Otrzymany iloczyn ulega zaokrągleniu w górę do pełnych złotych.
Okresowa emerytura kapitałowa
Dotychczas ZUS wypłacał jedynie okresowe emerytury kapitałowe. Do pobierania tego świadczenia uprawnione są osoby w przedziale wiekowym 60 – 65 lat, które zgromadziły na rachunku otwartego funduszu emerytalnego kwotę środków (ustaloną na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura) równą lub wyższą od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego. Podstawą otrzymania okresowej emerytury kapitałowej jest więc jednoczesne spełnienie dwóch kryteriów: wiekowego oraz kwotowego.
Świadczenie to mogły pobierać jedynie kobiety.
Polecamy serwis: Emerytury 2014
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1717).
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. 2008 nr 228 poz. 1507).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat