REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Emerytura od 2014 roku uzależniona będzie od wyboru pomiędzy ZUS a OFE. /Fot. Fotolia
Emerytura od 2014 roku uzależniona będzie od wyboru pomiędzy ZUS a OFE. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura od 2014 roku będzie uzależniona od dobrowolnej decyzji ubezpieczonego dotyczącej wyboru pomiędzy subkontem w ZUS a Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Jakich formalności i w jakich terminach musi dopełnić ubezpieczony by oszczędzać na emeryturę na zasadach wprowadzonych w 2014 roku?

Emerytura definiowana jest w szeregu aktów prawnych. Należą do nich m.in.: ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 205 poz. 1585, z późn. zm.), ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227, z późn. zm.), ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2008 r. Nr 50 poz. 291, z późn. zm.). We wskazanych aktach prawnych emerytura rozumiana jest jako świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, który spełnia łącznie dwa warunki. Po pierwsze osiągnął wiek emerytalny - zróżnicowany w zależności od płci, zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Po drugie ma udokumentowany odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Jej celem jest zagwarantowanie spokojnego bytu na starość. W Polsce obowiązuje najwyższy wiek emerytalny na świecie. Zarówno dla kobiet i dla mężczyzn wynosi on 67 lat.

REKLAMA

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Emerytura od 2014 roku

Od 1 lutego 2014 roku ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w polskim systemie ubezpieczeń emerytalnych. Jakie zmiany czekają zatem emerytów, jakie nowe obowiązki na nich ciążą?

REKLAMA

Nowe przepisy zapewniają możliwość wyboru pomiędzy przekazywaniem składek do OFE lub do ZUS. To sami zainteresowani (członkowie OFE, osoby wchodzące do systemu ubezpieczeniowego – rozpoczynające pracę/ działalność gospodarczą) będą swobodnie decydować o sposobie oszczędzania na starość. Od 1 lutego 2014 roku zaczyna obowiązywać dobrowolność przekazywania składek do OFE. Do dyspozycji ustawodawca pozostawił dwie możliwości.

Pierwsze rozwiązanie bazuje na przekazywaniu składki emerytalnej bezpośrednio do ZUS. Zakład prowadzi subkonta, na które wpływa 2,95% podstawy wymiaru. Decydując się na tą opcję ubezpieczony nie musi nic robić – ani składać żadnych dokumentów ani oświadczeń woli. Ustawodawca przyjął, że brak decyzji to zgoda na korzystanie z subkonta w ZUS i jednoczesna rezygnacja z transferu składki do OFE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 lutego 2014 roku przekazywanie składki do OFE jest dobrowolne. Wymaga złożenia oświadczenia woli w formie deklaracji.

Druga opcja to oszczędzanie w II filarze kapitałowym. Ubezpieczeni wybierając OFE są zobligowani do złożenia stosownego oświadczenia woli. Pierwszy termin na złożenie tej deklaracji będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Wskazany termin jest terminem zawitym. Oznacza to, że ubezpieczony, który uchybił temu terminowi nie ma możliwości by go skutecznie przywrócić. Przyczyny niezłożenia oświadczenia nie mają znaczenia. Nie usprawiedliwia tego ani długotrwała choroba ani absencja w kraju. Nie ma możliwości domagania się przywrócenia do OFE. Jedynym wyjście jest czekanie na otworzenie kolejnego okienka transferowego, co nastąpi w 2016 roku. Wzór dokumentu udostępni Rada Ministrów. Oświadczenie może zostać złożone osobiście w formie pisemnej w zakładzie ZUS, drogą pocztową, za pośrednictwem Internetu lub profilu zaufanego ePUAP. Do składanego oświadczenia należy dołączyć potwierdzenie zapoznania się z informacją o powszechnym systemie emerytalnym i poszczególnych funduszach.

Składka emerytalna

Składka ubezpieczenia emerytalnego wynosi 19,52% podstawy wymiaru składki. Wspomniana podstawa nie może przekraczać w danym roku kalendarzowym trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej kwoty w pozostałych miesiącach roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Składka opłacana jest solidarnie, przez pracownika i pracodawcę w równych częściach.  

Rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę powodują zwiększenie szans na pozostanie składek w ZUS. Jest to pewna preferencja.

Polecamy serwis: OFE

Podstawa prawna: ustawa z 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. poz. 1717).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA