Nowe zasady emerytalne dla emerytur górniczych
REKLAMA
REKLAMA
Proponowane zmiany w emeryturach górniczych
Premier zaproponował zmiany w systemie emerytalnym. Mają one dotknąć między innymi służby mundurowe, prokuratorów, sędziów księży, a także górników. Emerytury górnicze będą przysługiwały osobom, które pracują bezpośrednio przy wydobyciu we wszelkiego rodzaju kopalniach, ale wyłącznie tym, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu. Niektórzy z pozostałych uprawnionych korzystających ze szczególnych uprawnień do emerytur górniczych tego lub podobnego rodzaju, a którzy nie pracują bezpośrednio przy wydobyciu, będą mogli skorzystać z emerytur pomostowych, pozostali wejdą do systemu powszechnego.
REKLAMA
Obecnie obowiązujące zasady przechodzenia na emeryturę górniczą
REKLAMA
Emerytura górnicza przysługuje pracownikowi, który spełnił łącznie określone warunki. Po pierwsze ukończył 55 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej (pracy pod ziemią oraz na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego). Po drugie emerytura przysługuje, jeśli pracownika ukończył 50 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej (pracy pod ziemią oraz na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego). Dla przyznania emerytury górniczej nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy.
Ponadto emerytura górnicza przysługuje, jeśli pracownik nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dochody budżetu państwa.
Prawo do górniczej emerytury bez względu na wiek i zajmowane przysługuje pracownikom, którzy wykonywali pracę górniczą pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 25 lat.
Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej uwzględnia się okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z praca górnicza, będące okresami składkowymi lub nieskładkowymi. Pod warunkiem jednak, że okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z praca górnicza uwzględnia się, jeśli praca ta wykonywana była co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.
Zobacz także: Wcześniejsza emerytura górnicza w wieku obniżonym
Źródło: Expose Premiera Donalda Tuska
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat