Nadchodzą zmiany
Statystyki pokazują, że prawie połowa osób uprawnionych do otrzymywania emerytury w Polsce korzysta z przekazu gotówkowego. Oznacza to, że emerytury przynosi im do domu listonosz. Taka forma wypłaty świadczeń emerytalnych jest korzystna szczególnie dla osób starszych, które nie mają rachunku bankowego. Jednak koszty takiej formy przekazywania emerytury są wysokie. W związku z tym szykują się zmiany.
ZUS wraz z Bankiem Pocztowym S.A. i Bankiem Handlowym wprowadził na Pomorzu program pilotażowy, który ma na celu zachęcenie emerytów do korzystania z bezgotówkowej formy otrzymywania emerytury. Wybrane banki od lat współpracują z ZUS-em. Akcja pilotażowa objęła Gdańsk, Gdynię, Sopot oraz Łódź. Organizatorzy zapewniają, że zakładanie rachunków przez emerytów jest dobrowolne. Nikt nie zostanie przymuszony do założenia konta.
Zobacz także dział: Wysokość emerytury
Korzyści
Emeryci, którzy zdecydują się na założenie rachunku we wskazanym banku otrzymają specjalną kartę płatniczą, którą będą mogli płacić za zakupy oraz wypłacać gotówkę w banku lub bankomacie. Dzięki temu zawszę będą mieli pieniądze pod ręką. Niewątpliwie zmniejszy się również ryzyko kradzieży. Gotówka na koncie jest bezpieczniejsza niż w domu.
Założenie konta, jego prowadzenie oraz karta bankomatowa mają być dla emerytów bezpłatne.
Cel programu
Program pilotażowy ma na celu przede wszystkim zebranie doświadczeń oraz wypracowanie założeń takiego modelu przekazywania emerytur, który jest najkorzystniejszy nie tylko dla ZUS, ale również dla jego świadczeniobiorców. Jeśli akcja się powiedzie, w przyszłości zostanie rozszerzona na inne miasta Polski.
Zobacz także dział: Emerytury 2011