REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie nowy dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
Będzie nowy dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
Będzie nowy dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Będzie nowy dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Matki rodzin wielodzietnych w gospodarstwach rolnych

Wniosek, który już w maju trafił do premiera, dotyczy sytuacji kobiet pracujących w gospodarstwach rolnych, które równolegle tworzą wielodzietne rodziny. Zdaniem samorządu rolniczego, powinny one zostać docenione przez państwo, bo wkładają podwójny wysiłek w jednoczesne wychowanie dzieci i pracę zawodową. Ich sytuacja nie powinna różnić się od sytuacji kobiet ubezpieczonych w ZUS. Dodatek, o który wnioskowano ,został porównany do dodatku do emerytury dla strażaków i dla sołtysów – wszystkie one mają jeden cel – docenienie dodatkowych wysiłków podjętych przez uprawnione osoby.

REKLAMA

Zdaniem resortu rodziny to propozycja ciekawa i warta rozważenia

Jak poinformował portal Farmer.pl, w odpowiedzi na pismo w tej sprawie przekazane za pośrednictwem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazano, że obecnie uprawnienia w zakresie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, tzw. Mama 4+, są już uregulowane na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1051). To świadczenie jest przyznawane matkom (w niektórych przypadkach także ojcom) co najmniej czworga dzieci w celu zapewnienia im niezbędnych środków utrzymania, w sytuacji, gdy zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci. Zatem świadczenie to przysługuje osobom, które nie nabyły prawa do emerytury lub ich emerytura wypłacana przez organy emerytalno-rentowe jest niższa od najniższej emerytury. Jednocześnie wiceminister Kołodziejczak wskazał, że wprowadzenie podobnego dodatku do emerytury dla matek tylko w systemie rolnym jest propozycją wartą rozważenia, ze względu na potrzebę docenienia osób wychowujących dzieci. Propozycja ta wymaga jednak szerokich analiz i konsultacji ze względu na obowiązujące uregulowania systemowe w zakresie ubezpieczenia społecznego, których zasadniczym celem jest między innymi równe traktowanie wszystkich ubezpieczonych.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające tylko dla rodziców bez środków utrzymania

O rodzicielskie świadczenie uzupełniające można starać się od 1 marca 2019 roku. Jego celem jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle nie podjęły pracy zarobkowej. Można je otrzymać w przypadku braku dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, jeśli jest się:
- matką, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci
- ojcem, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Aby otrzymać świadczenie, trzeba mieszkać w Polsce i mieć w niej ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także mieć:
- polskie obywatelstwo lub
- obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub
- zalegalizowany pobyt w Polsce (w przypadku cudzoziemców).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
„Pies emeryt”. Co się dzieje ze zwierzętami po służbie?

„Psy służbowe po przejściu na emeryturę pozostają na utrzymaniu kierownika jednostki organizacyjnej, do której były przydzielone. Pierwszeństwo opieki nad psem służbowym mają dotychczasowi opiekunowie” - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na interpelację poselską.

Krótszy tydzień pracy dla kolejnych pracowników. Od 1 września 2024 r. będą pracowali 35 godzin tygodniowo. Od kiedy wszyscy skorzystamy?

Krótszy tydzień pracy dla kolejnych pracowników już do 1 września 2024 r. Od kiedy wszyscy będziemy pracowali krócej? Skrócenie tygodnia pracy to nadal nic pewnego, jednak coraz więcej zakładów pracy robi krok w stronę nowoczesności na własną rękę.

Prezes UODO: Facebook i Instagram mają zakaz wyświetlania fałszywych reklam z wizerunkiem Omeny Mensah

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zakazał 8 sierpnia 2024 r. spółce Meta (właściciel Facebooka i Instagrama) publikowania w Polsce fałszywych reklam, które wykorzystywały dane osobowe i wizerunek prezenterki oraz dziennikarki Omeny Mensah. - Analizujemy decyzję UODO - poinformowała Polską Agencję Prasową przedstawicielka spółki.

Kto zostanie wybrany Prezydentem Polski w 2025 roku? Zaskakujący sondaż dot. I tury

Z najnowszego sondażu wyborczego United Surveys wynika, że największe szanse na zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckich miałby potencjalny kandydat KO Rafał Trzaskowski, na drugim miejscu uplasowałby się domniemany kandydat Zjednoczonej Prawicy: Mateusz Morawiecki. Zaskakujące jest natomiast trzecie miejsce w tym sondażu.

REKLAMA

25 zł dopłaty do godziny nauki angielskiego. Już wiadomo, kto dostanie pieniądze w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź listę gmin

25 zł dopłaty do godziny nauki angielskiego. To oferta dla gmin o najniższym wskaźniku podstawowych dochodów podatkowych na mieszkańca. Już wiadomo, kto dostanie pieniądze w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź wyniki rekrutacji.

Świadczenie wspierające a renta socjalna. Jakie zasady w 2024 i 2025 r.?

Kwota świadczenia wspierającego jest zależna od wysokości renty socjalnej. Czy dodatek dopełniający, który ma przysługiwać niektórym osobom uprawnionym do renty socjalnej, zmieni aktualne zasady przyznawania świadczenia wspierającego?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024/2025 [LISTA LEKTUR]

Centralna Komisja Edukacyjna poinformowała o opublikowaniu pierwszych informacji o egzaminie ósmoklasisty od 2025r. zgodnych z podstawą programową z 2024 r. Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2024/2025? 

Kilkaset osób bez odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych

Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji poinformował, że wraz z pensjami za lipiec 2024 r. nie wypłaci niektórych szczególnych składników wynagrodzeń. Chodzi m.in. o odprawy emerytalne oraz nagrody jubileuszowe. Przyczyną jest trudna sytuacja płynnościowa spółki.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025. Czy będą tak podzielone po raz ostatni? Co z 2026 r.?

Sprawdź, jak wypadają ferie zimowe w roku szkolnym 2024/2025. Ferie zimowe będą odbywały się w czterech turnusach. W których województwach ferie zimowe wypadają w styczniu? Które województwa mają zaplanowane ferie zimowe na drugą połowę lutego? 

Rząd: Bonus emerytalny. Dodatkowe trzynaste emerytury [zamiast podwyżki wieku emerytalnego]

Trwa zamieszanie w rządzie w związku ze zmianą przepisów i podniesieniem wieku emerytalnego mężczyzn (65 lat) i kobiet (60 lat). W tym tygodniu pojawiły się sprzeczne komunikaty jego przedstawicieli.

REKLAMA