REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki do emerytury Vademecum

Ewa Ryś
Część dodatków zostaje corocznie waloryzowana, co powoduje ich podwyższenie. Waloryzacja dodatków ma związek z waloryzacją emerytur.  Fot. Fotolia
Część dodatków zostaje corocznie waloryzowana, co powoduje ich podwyższenie. Waloryzacja dodatków ma związek z waloryzacją emerytur. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatki do emerytury są świadczeniami, które mogą podwyższyć otrzymywane przez emeryta świadczenie emerytalne. Dodatkowo co roku większość dodatków do emerytury podlega waloryzacji.

Prawo emeryta do dodatków

Prawo do dodatków do emerytury przysługuje na podstawie wielu ustaw. Dodatki do świadczeń emerytalnych przewiduje przede wszystkim ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto dodatki przewidują:

REKLAMA

  • ustawa z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
  • ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela;
  • ustawa z dnia 8 września 2000 roku o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe";
  • ustawa z dnia 6 lipca 2007 roku o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych;
  • ustawa z dnia 2 września 1994 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

W przypadku, kiedy emeryt jest uprawniony do: dodatku kombatanckiego lub świadczenia przysługującego w wysokości tego dodatku, określonych w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, dodatku określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, dodatku za tajne nauczanie, świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud urany i batalionach budowlanych lub świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, przysługuje mu tylko jedno z tych świadczeń lub jeden z tych dodatków. Emerytowi przysługuje dodatek wyższy lub wybrany przez niego.

Zobacz także: Kiedy emerytowi przysługują dodatki do emerytury

Zobacz także: Jak emeryt może otrzymać dodatki do swojej emerytury

Rodzaje dodatków do emerytury

Emeryt ma prawo do następujących dodatków do swojego świadczenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dodatku pielęgnacyjnego,
  • dodatku kombatanckiego,
  • dodatku za tajne nauczanie,
  • dodatku kompensacyjnego,
  • ryczałtu energetycznego,
  • świadczenia dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy,
  • świadczenia dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych,
  • świadczenia dla byłych żołnierzy górników,
  • świadczenia pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych,
  • ekwiwalentu pieniężny dla byłych pracowników kolejowych,
  • ekwiwalentu pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla byłych pracowników kopalni całkowicie likwidowanej.

Dodatek za tajne nauczanie przysługuje emerytom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie. Z uprawnienia dodatku za tajne nauczanie otrzymać mogą również emeryci, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Zobacz także: Dodatek za tajne nauczanie

Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny należy złożyć wniosek w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy czym sprawę rozpatruje jednostka ZUS, która wypłaca emerytowi emeryturę. Emerytowi pobierającemu świadczenie przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Emeryt, który ukończył 75 rok życia dodatek pielęgnacyjny otrzyma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z urzędu.

Zobacz także: Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Dodatek kombatancki przysługuje, jak sama nazwa wskazuje przysługuje kombatantom, czyli  osobom, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Do otrzymania dodatku kombatanckiego potrzebna jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Zobacz także: Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury

Dodatek kompensacyjny przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym oraz wdowom i wdowcom pozostałym po tych osobach, którzy są emerytami bądź inwalidami lub pobierają uposażenie w stanie spoczynku albo uposażenie rodzinne.

Wysokość dodatków do emerytury

Jak wspomniano na wstępie część dodatków zostaje corocznie waloryzowana, co powoduje ich podwyższenie. Waloryzacja dodatków ma związek z waloryzacją rent i emerytur. Co roku w marcu waloryzacji podlegają:  dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie, dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy oraz świadczenie dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych.

Zobacz także: Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane

Zobacz także: Czy dodatki do emerytury są waloryzowane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

REKLAMA

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

REKLAMA

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

REKLAMA