Dodatek dla emerytów stulatków

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Dodatek dla stulatka przyznawany jest z urzędu, po ukończeniu przez emeryta stosownego wieku.
Wiek 100 lat życia to słuszny wiek. W związku z tym emerytom, którzy ukończyli 100 lat życia przysługuje specjalny dodatek przyznawany w urzędu. Może on podwoić otrzymywaną emeryturę.

Emeryt ma prawo do następujących dodatków, świadczeń i ekwiwalentów, które mogą w znaczny sposób zwiększyć ich świadczenie emerytalne:

  • dodatek pielęgnacyjny,
  • dodatek za tajne nauczanie,
  • dodatek kombatancki,
  • dodatek kompensacyjny,
  • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników
  • świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy,
  • świadczenie dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych,
  • ryczałt energetyczny,
  • świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych,
  • ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kopalni,
  • ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych,
  • dodatek dla 100-latka.

Zobacz także:Kiedy emerytowi przysługują dodatki do emerytury

Dodatek z tytułu ukończenia 100 lat

Emeryci, którzy ukończyli 100 lat życia, mają zwiększane świadczenie emerytalno o tak zwany dodatek z tytułu ukończenia 100 lat życia. Co ważne jest on przyznawany i wypłacany niezależnie od wypłacanej już emerytury oraz przysługujących do tych świadczeń dodatków z innego tytułu.

Dodatki do emerytury przyznawane są na podstawie wniosków składanych przez emerytów. Jednak w przypadku dodatku z tytułu ukończenia 100 lat, nie ma takiego wymogu. Dodatek z tego tytułu przyznawany jest z urzędu, po ukończeniu przez emeryta stosownego wieku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, które osiągnęły sto lat życia, przyznaje świadczenie honorowe w wysokości odpowiadającej kwocie bazowej, obowiązującej w dniu jego przyznania. Świadczenie to jest przyznawane niezależnie od pobieranej emerytury.

Dodatek ten jest czasem wyższy niż emerytura otrzymywana przez 100-letniego emeryta. W związku z tym świadczenie to znacznie podnosi dochód emeryta. Dodatek ten stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Świadczenie honorowe nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do świadczenia z tytułu osiągnięcia 100 lat życia, wypłacanego przez inny organ rentowy, na przykład KRUS.

Zobacz dział: Dodatki do emerytury

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...