Dodatek dla emerytów stulatków
REKLAMA
REKLAMA
Emeryt ma prawo do następujących dodatków, świadczeń i ekwiwalentów, które mogą w znaczny sposób zwiększyć ich świadczenie emerytalne:
REKLAMA
- dodatek pielęgnacyjny,
- dodatek za tajne nauczanie,
- dodatek kombatancki,
- dodatek kompensacyjny,
- świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników
- świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy,
- świadczenie dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych,
- ryczałt energetyczny,
- świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych,
- ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kopalni,
- ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych,
- dodatek dla 100-latka.
Zobacz także:Kiedy emerytowi przysługują dodatki do emerytury
Dodatek z tytułu ukończenia 100 lat
REKLAMA
Emeryci, którzy ukończyli 100 lat życia, mają zwiększane świadczenie emerytalno o tak zwany dodatek z tytułu ukończenia 100 lat życia. Co ważne jest on przyznawany i wypłacany niezależnie od wypłacanej już emerytury oraz przysługujących do tych świadczeń dodatków z innego tytułu.
Dodatki do emerytury przyznawane są na podstawie wniosków składanych przez emerytów. Jednak w przypadku dodatku z tytułu ukończenia 100 lat, nie ma takiego wymogu. Dodatek z tego tytułu przyznawany jest z urzędu, po ukończeniu przez emeryta stosownego wieku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, które osiągnęły sto lat życia, przyznaje świadczenie honorowe w wysokości odpowiadającej kwocie bazowej, obowiązującej w dniu jego przyznania. Świadczenie to jest przyznawane niezależnie od pobieranej emerytury.
Dodatek ten jest czasem wyższy niż emerytura otrzymywana przez 100-letniego emeryta. W związku z tym świadczenie to znacznie podnosi dochód emeryta. Dodatek ten stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Świadczenie honorowe nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do świadczenia z tytułu osiągnięcia 100 lat życia, wypłacanego przez inny organ rentowy, na przykład KRUS.
Zobacz dział: Dodatki do emerytury
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA