Jak ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny do emerytury
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.
REKLAMA
Zobacz dział: Dodatki do emerytury
Emeryt powyżej 75 roku życia
Emerytowi, który ukończył 75 lat ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. Nie ma też potrzeby, aby lekarz orzecznik ZUS orzekła wobec takiej osoby niezdolność do pracy.
Dla osoby, która ukończył 75 lat nie ma znaczenia, że jest ona zdolna do pracy i jest zdolna do samodzielnej egzystencji.
Kiedy dodatek nie przysługuje
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, jeśli przebywa z zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Dodatek przysługuje, jeśli emeryt przebywa poza tymi zakładami przez okres dłuższy niż 2 tygodnie.
Nie jest możliwe, aby osobie uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego przysługiwało prawo do dodatku pielęgnacyjnego.
Konieczny wniosek
W celu ustalenia prawa do dodatku pielęgnacyjnego należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które ukończyły 75 rok życia. Ci emeryci otrzymują dodatek z urzędu, ZUS sam nadaje im prawo do dodatku.
Wniosek o dodatek pielęgnacyjny emeryt składa sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego. Emeryt może także skorzystać z usług urzędu pocztowego.
Zobacz także: Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny
Aby otrzymać dodatek niezbędne jest złożenie zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS N-9.
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego ogłaszana jest w formie Komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dodatek pielęgnacyjny jest co roku podwyższany w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich.
Dodatek pielęgnacyjny jest wolny od podatku dochodowego oraz nie podlega egzekucji administracyjnej, jak i sądowej.
Podstawa prawna: Podstawa prawna: Art. 75 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA