Czy emerytowi przysługuje dodatek pielęgnacyjny do emerytury policyjnej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami emerytem policyjnym jest funkcjonariusz zwolniony ze służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej, który ma ustalone prawo do emerytury policyjnej.
REKLAMA
Jak już wspomniano do emerytury policyjnej przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika.
W orzeczeniu lekarz stwierdza całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Za osobę całkowicie niezdolną do pracy należy uznać osobę, która utraciła zdolność do jakiejkolwiek pracy. Natomiast niezdolność do samodzielnej egzystencji ma miejsce w przypadku naruszenie sprawności organizmu, które powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.
Emeryt, który chce uzyskać dodatek pielęgnacyjny, a jest niezdolny do samodzielnej egzystencji musi to udowodnić. Do podstawowych czynności życiowych należy zaliczyć:
- mycie się,
- ubieranie,
- samodzielne jedzenie posiłków,
- nabywanie żywności,
- przyniesienie zakupów do domu,
- ogrzewanie mieszkania, przynoszenie w tym celu wiader z węglem,
- podstawowe prace porządkowe niewymagające wysiłku fizycznego i prac na wysokości.
Jeśli tych czynności nie może wykonać emeryt może liczyć na dodatek pielęgnacyjny.
Emeryt, który ukończył 75 lat dodatek pielęgnacyjny otrzyma z urzędu, bez potrzeby składania dodatkowego wniosku.
Zobacz także:Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny
Nie zawsze przysługuje dodatek
Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzyma emerytowany policjant, który przebywa w zakładzie opiekuńczo leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Jednak emeryt, który przebywa poza zakładem opiekuńczo leczniczym lub zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu otrzyma dodatek pielęgnacyjny.
Zobacz dział: Dodatki do emerytury
Podstawa prawna: Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin z dnia 18 lutego 1994 roku (Dz. U. z 1994 roku Nr 53 poz.214 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat