Kiedy emerytowi przysługuje świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje
REKLAMA
Świadczenie pieniężne przysługuje emerytom, którzy w okresie represji byli obywatelami polskimi i są nimi obecnie.
Okres represji to okres osadzenie w obozach pracy przymusowej w okresie wojny w latach 1939-1945 z przyczyn politycznych, narodowościowych, rasowych i religijnych. To również okres deportacji do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy z terytorium państwa polskiego, w jego granicach sprzed dnia 1 września 1939 roku, na terytorium III Rzeszy lub na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Świadczenie bez dodatku
Emeryt ma prawo do świadczenia dla osób deportowanych, jeśli nie ma ustalonego prawa do dodatku kombatanckiego lub dodatku za tajne nauczanie.
Natomiast w razie zbiegu świadczenia ze świadczeniem pieniężnym dla byłych żołnierzy górników przysługuje jedno z tych świadczeń. Emerytowi przysługuje korzystniejsze lub wybrane przez niego świadczenie.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Wysokość świadczenia
Świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej przysługujące w wysokości od 9,08 zł do 181,10 zł. Wysokość świadczenia zależy od liczby pełnych miesięcy trwania pracy.
Wysokość świadczenia ulega podwyższeniu wraz z coroczną waloryzacją emerytur i rent.
Zobacz: Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury
Wniosek o świadczenie pieniężne
REKLAMA
Emeryt, który chce otrzymać świadczenie musi złoży wniosek. Wniosek musi zostać uprzednio zaopiniowany przez właściwe stowarzyszenie osób poszkodowanych. Do wniosku emeryt musi dołączyć również dokumenty oraz dowody potwierdzające rodzaj i okres represji.
Uprawnienia do świadczenia dla osób deportowanych do pracy przymusowej przyznawane jest decyzją kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Natomiast świadczenie wypłaca właściwy organ emerytalno-rentowy, na wniosek osoby uprawnionej złożony w tym organie wraz z decyzją stwierdzającą uprawnienie do tego świadczenia.
Wniosek o świadczenie pieniężne dla osób deportowanych emeryt składa bezpośrednio lub przez swojego przedstawiciela ustawowego. Emeryt może przesłać wniosek pocztą.
Organ przyznaje prawo do świadczenia dla osób deportowanych w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.
Zobacz również serwis: Emerytury
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 31 maja 1996 roku o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR (Dz. U. Nr 87, poz.395 z późn. Zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat