Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje
REKLAMA
Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje tylko obywatelom polskim, którzy na stale mieszkają w Polsce. Niewidomi, aby otrzymać świadczenie musieli doznać naruszenia organizmu, poprzez utratę wzroku, w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji niewypałów lub niewybuchów w latach 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Co ważne niewidomi nie mogli wchodzić w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych albo zbrojnych formacji ruchu oporu. Oznacza to, że nie mogli być żołnierzami.
Do świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny z tytułu orzeczenia niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje w wysokości zwiększonej o połowę.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Kiedy świadczenie wygasa
Prawa do świadczenia nie otrzyma emeryt, jeśli okoliczności uzasadniające powstanie prawa do świadczenia zostały wywołane przez emeryta przestępstwem umyślnym. Natomiast prawo do świadczenia wygasa gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania świadczenia lub nastąpi śmierć emeryta.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Jak otrzymać świadczenie
Do wniosku emeryt musi dołączyć następujące dokumenty:
- orzeczenie o uznaniu za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku;
- zaświadczenie o utracie wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę;
- dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.
Co ważne brak tych dokumentów nie pozbawia emeryta uprawnienia do dodatkowego świadczenia. Emeryt może dołączyć w zamian:
- zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie;
- zaświadczenie, wystawione przez lekarza okulistę, o utracie wzroku z powodu urazu doznanego wyniku działań wojennych lub wybuchu niewypałów w latach 1939-1945;
- dokumentację medyczną mającą znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.
Emeryt składa wniosek do dowolnej jednostki ZUS. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest ta jednostka, która wypłaca emerytowi jego emeryturę.
ZUS w ciągu 30 dni wydaje decyzję. Oczywiście emeryt może nie zgodzić się z decyzją, w związku z tym przysługuje mu prawo do odwołania. Od decyzji organu rentowego przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Sądu Okręgowego Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz: Dodatek pielęgnacyjny do emerytury
Wysokość świadczenia
Świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje w kwocie renty socjalnej. Od dnia 1 marca 2010 roku świadczenie wynosi 593,28 złoty.
Świadczenie wypłacane jest miesięcznie. Jeżeli emeryt pobiera emeryturę, świadczenie wypłacane jest wraz z emerytura.
Zobacz również serwis: Praca
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. Nr 249, poz.1824)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat