Dodatki
Emeryt oprócz swojego świadczenia emerytalnego ma także prawo do określonych dodatków oraz świadczeń pieniężnych. Emeryt ma prawo do:
- dodatku pielęgnacyjnego,
- dodatku kombatanckiego,
- dodatku za tajne nauczanie,
- dodatku kompensacyjnego,
- ryczałtu energetycznego,
- świadczenia dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy,
- świadczenia dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych,
- świadczenia dla byłych żołnierzy górników,
- świadczenia pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych,
- ekwiwalentu pieniężny dla byłych pracowników kolejowych,
- ekwiwalentu pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla byłych pracowników kopalni całkowicie likwidowanej.
Zadaj pytanie: Forum prawników
W jakiej ilości przysługuje deputat
Emerytowi, który był pracownikiem kolejowym przysługuje prawo do deputatu węglowego w ilości 1800 kg węgla kamiennego rocznie, w formie ekwiwalentu pieniężnego.
Świadczenie przysługuje również emerytowi, który pobiera emeryturę z tytułu zatrudnienia w okresach równorzędnych z okresami zatrudnienia na kolei oraz przysługuje osobie, której przyznano kolejową emeryturę w drodze wyjątku.
Prawo do deputatu węglowego nie przysługuje emerytowi, jeżeli nie przysługiwało mu w okresie zatrudnienia, z tytułu którego powstało prawo do emerytury.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Jak wypłacany jest ekwiwalent
Emeryci nabywają prawo do ekwiwalentu pieniężnego z dniem przyznania emerytury. Prawo do pobierania ekwiwalentu pieniężnego ustaje lub ulega zawieszeniu wraz z ustaniem prawa do emerytury.
Ekwiwalent pieniężny przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dwóch terminach wraz z wypłatą emerytury. W marcu wypłacany jest ekwiwalent za okres od 1 stycznia do 30 czerwca, natomiast we wrześniu wypłacany jest za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.
Emerytom przebywającym w domach pomocy społecznej ekwiwalent pieniężny wypłaca się miesięcznie wraz z wypłatą emerytury.
Zobacz: Dodatek za tajne nauczanie
Ekwiwalent na podstawie wniosku
Wraz z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emeryt musi dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia do ekwiwalentu i określający jego wysokość. Wniosek emeryt składa w dowolnej jednostce ZUS bezpośrednio albo przez swojego przedstawiciela ustawowego lub też za pośrednictwem poczty.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 30 dni. Od decyzji służy w ciągu miesiąca odwołanie do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz również serwis: Praca
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 84, poz. 948)