Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje emerytowi, który albo został uznany za niezdolnego do pracy lub samodzielnej egzystencji lub też ukończył 75 rok życia.
REKLAMA
Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji lub niezdolna do pracy składa wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie jej prawo do dodatku pielęgnacyjnego.
Wniosek o dodatek pielęgnacyjny emeryt może złożyć sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego. Emeryt może także skorzystać z usług urzędu pocztowego.
Do wniosku emeryt konieczne musi dołączyć orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji. W tym celu należy dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
Zobacz również: Czym są lata zerowe
REKLAMA
Emeryt musi udowodnić, że ze względu na swój stan zdrowia musi się niż opiekować inna osoba. Opieka nad emerytem, aby uzasadniała przyznanie prawa do zasiłku musi polegać na zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Do podstawowych czynności życiowych należy zaliczyć:
• mycie się,
• ubieranie,
• samodzielne jedzenie posiłków,
• nabywanie żywności,
• przyniesienie zakupów do domu,
• ogrzewanie mieszkania, przynoszenie w tym celu wiader z węglem,
• podstawowe prace porządkowe niewymagające wysiłku fizycznego i prac na wysokości.
Jeżeli emeryt nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS wydanego w sprawie o ustalenie całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji może złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Emeryt ma na to 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.
ZUS wydaje decyzję w sprawie przyznania dodatku pielęgnacyjnego w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Jeżeli ZUS nie przyzna dodatku emeryt może złożyć odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to miesiąc, od dnia doręczenia decyzji.
Dodatek bez wniosku
Z obowiązku składania wniosku o dodatek oraz orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji zwolnione są osoby, które ukończyły 75 lat. Osoba pobierająca świadczenie emerytalne, która ukończyła 75 rok życia otrzyma dodatek pielęgnacyjny z urzędu.
Podstawa prawna: Art. 75 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227.)
Zobacz również serwis: Emerytury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat