ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego
REKLAMA
REKLAMA
Cztery ostrzeżenia przed wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli. Ta możliwość wcześniejszego odejścia z zawodu wchodzi w życie 1 września 2024 r.
REKLAMA
ZNP ostrzega nauczycieli przed wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli:
Związkowcy wskazują dwie przyczyny spadków szacowanych na 20%:
I porównują wcześniejsze emerytury i świadczenie kompensacyjne
Związek Nauczycielstwa Polskiego podtrzymuje niezrealizowane oczekiwania nauczycieli z 2023 r.:
- zagwarantowania, że emerytura stażowa nie będzie niższa od minimalnej,
- umożliwienia nauczycielom otrzymującym emerytury stażowe pracy w szkole na pełnym etacie i bez zgody kuratora,
- rozszerzenia świadczeń kompensacyjnych na nauczycieli m.in. poradni, pałaców młodzieży, centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego,
- umożliwienia nauczycielom ze świadczeniem kompensacyjnym pracy w szkole na stałe (a nie tylko w czasie kryzysów takich jak napływ uchodźców z Ukrainy).
Realizacja tych postulatów oznacza przywrócenie uchylonego wiele lat temu art. 88 Karty Nauczyciela. Dziś wcześniejsze emerytury to art. 88a Karty Nauczyciela.
ZNP:
- Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego.
- Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. Skorzystanie z wcześniejszej emerytury oznacza przeniesienie środków z OFE i subkonta na konto podstawowe w ZUS co oznacza, że rodzina nie dziedziczy po przedwcześnie zmarłym nauczycielu. Nauczycielki tracą prawo do przeliczenia emerytury w wieku 65 lat, ponieważ przeniosły środki z OFE i subkonta do ZUS”.
Tyle postulatów, jakie są realia?
Od 1 września 2024 r. - nowe przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele wybiorą:
1) emerytura stażowa czy
2) znane im świadczenia kompensacyjne.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.
Emerytura stażowa (wcześniejsza emerytura) a świadczenie kompensacyjne
1. W przypadku obliczania wysokości świadczenia kompensacyjnego stan konta dzielony jest przez średnią trwania życia dla osób w wieku 60 lat. Przy emeryturze stażowej stan konta dzielony jest przez średnią trwania życia od wieku przejścia na wcześniejszą emeryturę.
2. Przejście na świadczenie kompensacyjne nie pomniejsza stanu konta emerytalnego. Natomiast środki z OFE i subkonta przedwcześnie zmarłego nauczyciela podlegają dziedziczeniu. Nauczycielki mogą też przeliczyć emeryturę w wieku 65 lat.
3. Uprawnienia do świadczenia kompensacyjnego można nabyć do 2032 roku. Przysługuje ono kobietom od 55 do 59 roku życia i mężczyznom od 60 do 64 roku życia. Wymagany jest co najmniej 30-letni staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy), w tym 20 lat wykonywania pracy w charakterze nauczyciela w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Gwarantowana jest minimalna wysokość emerytury, nawet jeśli nie zostały zgromadzone odpowiednie środki.
4) W przypadku emerytur stażowych warunkiem koniecznym jest rozpoczęcie pracy na stanowisku nauczyciela przed 1999 r. Staż pracy wynosi 30 lat składkowych, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1 KN w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Konieczne jest też posiadania środków na co najmniej minimalną emeryturę.
5) Nauczyciel, który przejdzie na wcześniejszą stażową emeryturę nauczycielską może podjąć pracę w placówkach, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela na stanowisku nauczyciela do 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć za zgodą kuratora. Przy podjęciu pracy bez zgody kuratora lub powyżej 1/2 wymiaru czasu pracy, emerytura ulega zawieszeniu. Prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu w każdym przypadku podjęcia przez nauczyciela pracy w placówkach, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat