REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Senacki projekt w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953

Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia senacki projekt dotyczący wykonania wyroku TK w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Emerytury te mają zostać ponownie przeliczone.

Ile emeryt może dorabiać od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.?

Emeryt może dorabiać do świadczenia emerytalnego bez ograniczeń, jeśli osiągnął wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę obowiązują limity kwot. Ile można dorobić od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.?

Ponowne przeliczenie emerytur w związku z wyrokiem TK - projekt ustawy

Senat pracuje nad projektem ustawy o ponownym przeliczeniu emerytur przez ZUS. Dotyczy to sytuacji przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie obniżenia pełnej emerytury o kwoty pobrane w ramach wcześniejszej. O takim mechanizmie osoby uprawnione dowiedziały się już po podjęciu decyzji, w trakcie pobierania wcześniejszej emerytury. To tzw. zaskakiwanie obywateli nie powinno mieć miejsca. Poniżej znajduje się rozmowa na ten temat z senatorem Markiem Borowskim.

Wcześniejsza emerytura rocznika 1953 - problem z ponownym przeliczeniem

Emerytury kobiet z rocznika 1953 miały ulec ponownemu przeliczeniu. ZUS wznawiając postępowanie, odmawiał zmiany decyzji co do wysokości emerytur. Czy jest możliwa realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia  6 marca 2019 r. w sprawie emerytury?

REKLAMA

Trzynasta emerytura a dochód uprawniający do innych świadczeń

Czy otrzymanie „trzynastej emerytury” wpływa na dochód uprawniający do otrzymania innych świadczeń? Co z egzekucją komorniczą?

Emerytura policyjna - brak warunku ukończenia 55 lat

Powstał projekt zmian dotyczący emerytury policyjnej. MSWiA proponuje rezygnację z warunku ukończenia przez policjanta 55 lat. Ponadto wprowadza się odpłatność 100% stawki godzinnej za czas służby przekraczający normy.

Kiedy nie przechodzić na emeryturę? - czerwiec

Jeśli osoba uprawniona chce przejść na emeryturę, nie powinna robić tego w czerwcu. To najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów. ZUS naliczy wówczas niższą emeryturę. Przyczyną jest waloryzacja składek i kapitału początkowego.

Świadczenie honorowe dla 100-latków 2019 - dodatek do emerytury i renty

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat życia stanowi dodatek do emerytur i rent pobieranych z ZUS. Może otrzymać je także osoba nieubezpieczona. Jaka jest wysokość świadczenia honorowego w 2019 r.?

REKLAMA

Prawo do emerytury górniczej - problem z definicją pracy górniczej

RPO zwrócił uwagę na problem z definicją pracy górniczej co powoduje problemy z przyznaniem prawa do emerytury górniczej. Ze względu na odwoływanie się do pojęcia "pracy na przodku" niektórzy górnicy z kopalni odkrywkowych węgla brunatnego zostają pozbawieni prawa do tej szczególnej emerytury.

Dziedziczenie PPK

Ustawa o PPK zakłada, że środki zgromadzone na rachunku uczestnika programu są jego własnością. Czy po śmierci danej osoby dochodzi do dziedziczenia jej środków pieniężnych zgromadzonych w ramach PPK? Co stanie się z oszczędnościami z PPK?

Wypłata środków z PPK na wkład własny – 4 najważniejsze pytania

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wypłaty środków z PPK na wkład własny przy zakupie lub remoncie mieszkania bądź kupnie domu, lokalu czy gruntu. Jak wygląda egzekucja wypłaconej kwoty? Kto ustala raty i kontroluje ich spłatę? Czy będzie kontrola faktycznego przeznaczenia tych środków na wkład własny?

Jak liczyć 3 miesiące zatrudnienia pracownika w rozumieniu ustawy o PPK?

Ustawa o PPK nakłada na pracodawcę obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie 3 miesięcy zatrudnienia. Jak liczyć okres zatrudnienia w danym podmiocie? Czy należy brać pod uwagę poprzednie okresy pracy dla jednego pracodawcy?

Osoby zatrudnione w rozumieniu ustawy o PPK

Z dniem 1 lipca 2019 r. najwięksi pracodawcy, jako pierwsi będą mieli obowiązek wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Będą to pomioty, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Jednakże ustawa o PPK w sposób odmienny definiuje pojęcie osób zatrudnionych.

Przekształcenie OFE w IKE - możliwe będzie posiadanie dwóch IKE

Minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński poinformował, że możliwe będzie posiadanie równolegle dwóch indywidualnych kont emerytalnych (IKE) - dotychczasowego oraz nowego, powstałego po przekształceniu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Minister dodał, że planowane jest umożliwienie łączenia tych kont.

Emerytura plus a wieloosobowa renta rodzinna - przykłady

Emerytura plus zostanie wypłacona z KRUS w maju i lipcu 2019 r. bez składania wniosków. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury w przypadku uprawnienia do wieloosobowej renty rodzinnej?

Emerytura plus 2019 - kto i kiedy ją otrzyma?

Emerytura plus będzie wypłacana już w maju 2019 r. Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów określa m.in. kto otrzyma tzw. trzynastkę i ile wynosi kwota świadczenia brutto. ZUS wyjaśnia zasady przyznania emerytury plus i wskazuje kwotę netto. W jakiej wysokości trzynastkę otrzymają osoby uprawnione do wieloosobowej renty rodzinnej?

Emerytura plus podpisana przez prezydenta - wypłata w maju 2019 r.

Emerytura plus w wysokości 1100 zł brutto trafi do rąk emerytów w maju. Dnia 23 kwietnia 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

6 najważniejszych pytań o instytucje finansowe PPK

Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. Gdzie znaleźć oferty instytucji finansowych? Czy sam uczestnik może zmienić fundusz zdefiniowanej daty? Czy instytucja finansowa może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie?

Kalkulator PPK czyli jaką kwotę można zaoszczędzić - przykłady

Kalkulator PPK pozwala obliczyć, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy podać m.in. wiek przystąpienia do programu, kwotę wynagrodzenia brutto i wiek zakończenia oszczędzania w PPK. Czy warto odkładać na dodatkową emeryturę? Czy opłaca się wnosić wyższe wpłaty na PPK?

PPK każdemu się opłaca - a komu najbardziej? (wywiad)

Oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK opłaca się każdemu. Kto skorzysta najbardziej? Czy w związku z nową ustawą wynagrodzenia pracownicze ulegną obniżeniu? Jakie obowiązki będą ciążyły na pracodawcach? Ile dokładnie można zaoszczędzić dzięki PPK? Na te i inne pytania odpowiada Robert Zapotoczny, Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - korzyści dla pracownika, pracodawcy i państwa

Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych przyniesie korzyści pracownikom, pracodawcom i państwu. Umożliwi przede wszystkim uzupełnienie niskich emerytur gwarantowanych przez system emerytalny, wpłynie na ożywienie rynku pracy oraz zwiększy potencjał rozwoju i stabilności polskiej gospodarki.

Emerytura plus czyli trzynasta emerytura i renta od 1 maja 2019 r.

Program Emerytura plus zakłada wprowadzenie trzynastej emerytury i renty już z dniem 1 maja 2019 r. dla każdego emeryta i rencisty. Jednorazowe świadczenie pieniężne ma być wypłacane co roku. Kwota trzynastki będzie równa wysokości najniższej emerytury i renty.

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - ponowne przeliczenie

Przeliczenie wysokości emerytur po osiągnięciu wieku 60 lat dla kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę jest niekonstytucyjne. Kwota emerytury została pomniejszona o wypłaty pobrane w ramach wcześniejszej emerytury. Trybunał Konstytucyjny przyznał im prawo do tzw. sanacji konstytucyjnej, w związku z czym emerytury powinny być ponownie przeliczone.

Wcześniejsza emerytura przed 1 stycznia 2013 r. a prawo do emerytury - wyrok TK

Dnia 6 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS (stan prawny na dzień 30 września 2017 r.) w zakresie, w jakim dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., a które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy. Takim osobom przysługuje prawo tzw. sanacji konstytucyjności.

PPK - pierwsze składki w listopadzie 2019

Pierwsze składki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) trafią na konta pracowników w listopadzie 2019 r. Pierwsi pracodawcy przystąpią do programu oszczędzania pieniędzy już w lipcu. Szacuje się, że będzie to około 2 tys. podmiotów, a do PPK przystąpi 75% uprawnionych.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające od 1 marca 2019 r.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane emeryturą matczyną, wchodzi w życie 1 marca 2019 r. Kto otrzyma świadczenie? Jak się o nie ubiegać? Jaka będzie wysokość emerytury matczynej?

Waloryzacja emerytur i rent 2019

Waloryzacja emerytur i rent, która nastąpi 1 marca 2019 r., odbędzie się na nowych zasadach. Ile wynosi wskaźnik waloryzacji? Jaka jest kwota bazowa? Ile wyniosą minimalne emerytury i renty?

Świadczenie przedemerytalne 2019 – dokumenty, wysokość

Świadczenie przedemerytalne przysługuje bezrobotnemu i przyznawane jest na wniosek. Jakie dokumenty należy złożyć w 2019 r., aby je otrzymać? Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2019 r.?

Wysokość emerytur i rent rolniczych od 1 marca 2019 r.

Wysokość emerytur i rent rolniczych w 2019 r. wrośnie minimalnie o 70 zł. Ile od 1 marca wynosi wskaźnik waloryzacji? Jaka jest najniższa emerytura? Ile wynoszą dodatki do emerytury?

Jak zrezygnować z PPK?

Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - w sumie się opłaca

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie z początkiem 2019 r. Kiedy PPK zaczną obowiązywać w poszczególnych firmach? Dlaczego wprowadza się PPK? Jak będą wyglądały wpłaty na rachunek pracownika? Jak można się zapisać, a jak zrezygnować z programu? Kiedy pracownik będzie mógł dokonać wypłat zgromadzonych oszczędności?

Wysokość emerytur i rent od marca 2019 r.

Znana jest już wysokość emerytur i rent, która będzie obowiązywała od 1 marca 2019 r. Większość emerytów otrzyma świadczenie wyższe o 70 zł. Emerytury wynoszące powyżej 3000 zł wzrosną procentowo. Emeryci z najniższymi świadczeniami otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Ile wynosi wskaźnik waloryzacji? Jaka będzie kwota najniższych emerytur i rent?

Co pracodawca powinien wiedzieć o PPK - 11 pytań i odpowiedzi

Pierwsi pracodawcy zobowiązani są utworzyć dla pracowników PPK już od 1 lipca 2019 r. Mają więc wiele pytań w związku z nowymi programem i obowiązkami. Czy PPK wpływają na wysokość składek emerytalnych? Czy pracodawca może przestać dokonywać wpłaty na konta pracowników w ramach PPK? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wpłat pracodawcy znajdują się poniżej.

Składki na PPK - wysokość, podatek, dopłata od państwa, stan rachunku

Składki na PPK mogą być podstawowe i dodatkowe. Czy pracodawca może różnicować wysokość wpłat dla poszczególnych pracowników? Czy od składek pracodawcy należy odprowadzić podatek? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę od państwa? Czy pracodawca będzie informował pracownika o stanie jego rachunku?

PPK a OFE, wybór instytucji finansowej, bezpieczeństwo oszczędności

Czy PPK zastępują OFE? Czy osoby będące w OFE mogą przystąpić także do PPK? Kto i w jaki sposób wybiera instytucję finansową? Jak zadba się o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na kontach w ramach PPK?

PPK - instytucje finansowe

Pracownicze Plany Kapitałowe opierają się na gromadzeniu środków pieniężnych w instytucjach finansowych. Jakie podmioty mogą zarządzać tymi środkami? Gdzie można znaleźć ich listę? Jaka będzie polityka inwestycyjna funduszy? Czy przewiduje się nadzór nad działalnością instytucji finansowych PPK?

PPK - od kiedy, nowe obowiązki pracodawcy

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r., jednak pierwsi pracodawcy utworzą PPK dla swoich pracowników 1 lipca 2019 r. Datę wprowadzenia programu dodatkowego oszczędzania na emeryturę uzależnia się od wielkości podmiotu zatrudniającego. Sprawdź, od kiedy będzie można gromadzić dodatkowe oszczędności w twojej firmie.

PPK 2019 - składki podstawowe, dodatkowe i maksymalne

PPK obejmą pierwszych pracowników 1 lipca 2019 r. Sprawdź, jakie będą składki podstawowe i dodatkowe oraz ile maksymalnie wyniosą wpłaty na konto pracownika w programie.

Pracownicze Plany Kapitałowe – najważniejsze informacje o PPK

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Od kiedy można przystąpić do nowego programu oszczędzania na emeryturę? Jakie składki będą odprowadzane na konto PPK?

PPK w pigułce - najważniejsza założenia ustawy

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) weszła w życie w dniu 1 stycznia 2019 r. Celem istnienia PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK i ich wypłata po osiągnięciu przez niego 60 roku życia. Osoby zatrudnione w wieku 18 - 55 lat będą miały obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK.

Emerytura dla matek czwórki dzieci a dyskryminacja ojców

Emerytura dla matek czwórki dzieci to nowy rodzaj świadczenia. Ma przysługiwać matkom czwórki dzieci, które ze względu na wychowywanie dzieci zrezygnowały z zatrudnienia bądź w ogóle go nie podjęły. Kobiety mogłyby otrzymać świadczenie uzupełniające po ukończeniu 60 roku życia. Zdaniem ekspertów nowa regulacja dyskryminuje w tym przedmiocie mężczyzn-ojców wychowujących czwórkę dzieci.

Najniższa emerytura i renta w 2019 r.

W 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna oraz renta socjalna wyniosą po 1100 zł. Wszystkie świadczenia wzrosną natomiast o co najmniej 70 zł. Na nowej ustawie najwięcej skorzystają najbiedniejsi emeryci.

PPK i zniesienie limitu składek na ZUS w 2019 r.

W 2019 r. zostaną wprowadzone Pracownicze Plany Kapitałowe. Czym są PPK i jak oceniają je pracodawcy? Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności zniesienia limitu składek na ZUS. Nie wykluczone jednak, że limit trzydziestokrotności ponownie stanie się przedmiotem prac rządu.

Ponad połowa pracowników skorzysta z PPK?

Szacuje się, że ponad połowa pracowników skorzysta z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Pierwsze firmy przystąpią do PPK 1 lipca 2019 r. Powodzenie programu oszczędzania na emerytury zależy od nastawienia pracodawców.

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i renty rolniczej 2019 - wysokość przychodu

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury bądź renty rolniczej może nastąpić w przypadku osiągnięcia przychodu określonej wysokości. Zmniejszenie świadczenia następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie po przekroczeniu 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ile graniczne kwoty przychodu wynoszą na przełomie 2018 i 2019 roku?

PPK - potrzeba zabezpieczenia oszczędności

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobre rozwiązanie dla przyszłych emerytów, jednak wymaga pewnych zmian. Należy przede wszystkim wypracować zabezpieczenie oszczędności uczestników programu w celu wzbudzenia zaufania obywateli do nowej instytucji.

Emerytura dla matki 4 dzieci nie jest emeryturą i nie jest dla wszystkich

Emerytura dla matki 4 dzieci ma wejść w życie już w 2019 r. Świadczenie to nie jest typową emeryturą i nie będzie przyznawane każdej matce 4 dzieci, która zrezygnowała z pracy na rzecz wychowywania dzieci. Decyzja ZUS o przyznaniu świadczenia będzie uznaniowa. Kto i kiedy otrzyma świadczenie? Dowiedz się więcej o tzw. emerytach matczynych.

PPK - powszechny system budujący oszczędności emerytalne od 2019 r.

PPK może stać się powszechnym systemem budującym oszczędności emerytalne pracowników. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zapowiada przygotowanie systemu rozliczeń, kampanii informacyjnej oraz portalu poświęconego Pracowniczym Planom Kapitałowym. PPK wchodzą w życie już w 2019 r.

PPK szansą na godne życie emerytów

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe pomogą zwiększyć wysokość przyszłej emerytury. Jeśli program okaże się sukcesem, Polacy otrzymają szansę godnego życia na starość. Czy pracownicy będą oszczędzać w ramach PPK? Czy program okaże się sukcesem?

Pracownicze Plany Kapitałowe - korzyści dla pracownika

Pracownicze Plany Kapitałowe jako dodatkowy dobrowolny system oszczędzania na przyszłe emerytury zacznie obowiązywać w połowie 2019 r. Czy warto przystąpić do programu? Jakie możliwe korzyści dla pracownika przewiduje się z uczestnictwa w PPK? Ile może wynosić jednorazowa wypłata po osiągnięciu wieku emerytalnego?

REKLAMA