REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższa trzynasta emerytura w 2020 r. – kiedy wypłata?

Trzynasta emerytura w 2020 r. będzie wyższa. Ile wyniesie jej wysokość netto? Kiedy nastąpi wypłata 13 emerytury? W jakim terminie emeryci i renciści, a także osoby pobierające zasiłek i świadczenie przedemerytalne otrzymają trzynastkę?

Dlaczego oszczędzać w PPK?

Pierwszym argumentem potwierdzającym, że warto oszczędzać w PPK jest zagwarantowanie prywatności gromadzonych środków. Oznacza to swobodne dysponowanie pieniędzmi z PPK, które ponadto podlegają dziedziczeniu. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto oszczędzać w PPK.

Co dalej ze środkami z OFE?

Część środków z OFE przeniesiono już do ZUS. Co dalej z pozostałymi środkami? Projekt ustawy przewiduje transfer na IKE czyli indywidualne konta emerytalne. Będzie on wymagał uiszczenia opłaty przekształceniowej. Drugim rozwiązaniem jest przeniesienie środków do ZUS bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - uwagi RPO do projektu ustawy

Problem emerytur kobiet z rocznika 1953 nadal nie został rozwiązany. Powstał projekt ustawy, do którego RPO wniósł kilka uwag.

REKLAMA

Kupno mieszkania za pieniądze z PPK

Ustawa o PPK dopuszcza możliwość wypłaty pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK na wkład własny przy kupnie mieszkania. Można to zrobić tylko do ukończenia 45 roku życia. Czy dopuszcza się możliwość sfinansowania ze środków PPK więcej niż jednego mieszkania?

Dłuższa praca to wyższa emerytura

Dłuższa praca powoduje wyższą emeryturę. Środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym każdego ubezpieczonego są bowiem dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca.

Emerytura z ZUS dla Ukraińca

Obywatel Ukrainy, który pracował i podlegał pod ubezpieczenie społeczne zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, może otrzymać emeryturę w dwóch państwach. ZUS przedstawia warunki umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą.

Uzupełnienie danych identyfikacyjnych uczestnika PPK

Przy zawieraniu umów o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w imieniu naszych pracowników wielu z nich nie podało adresów e-mail, twierdząc, że ich nie mają. Teraz kilkoro nam je dostarczyło, prosząc o ich przekazanie do instytucji finansowej. Czy możemy to zrobić? Czy powinniśmy uzyskać od pracowników upoważnienie lub zgodę do przekazania tych danych?

REKLAMA

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - apel RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z apelem do Marszałka Sejmu o pilne zajęcie się sprawą emerytur kobiet z rocznika 1953. Projekt ustawy dotyczącej tego problemu miał zostać rozpatrzony na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wyborami.

Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny - różnice

Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa odrębne świadczenia. Dodatek wypłaca ZUS a zasiłek gmina. Jakie jeszcze różnice zachodzą między tymi świadczeniami?

Jakie dane pracownika pracodawca może udostępnić instytucji finansowej prowadzącej PPK?

Powstają pytania o zakres danych pracownika jakie pracodawca może przekazać instytucji finansowej prowadzącej PPK. Czy pracodawca musi posiadać zgodę pracownika na przekazanie jego danych wybranej instytucji? Sprawdźmy, co na to Kodeks pracy.

Gdzie szukać dokumentów potwierdzających staż pracy do emerytury?

Zdarza się, iż dokumenty potwierdzające staż pracy do emerytury zostały zagubione lub nie istnieje już firma, w której pracownik był zatrudniony. Gdzie szukać dokumentów, potwierdzających staż pracy i wysokość wynagrodzenia przed 1999 rokiem?

PPK – kto w 2020 roku będzie miał obowiązek przystąpienia do programu?

Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pierwsza tura obejmująca największe podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób zatrudnionych, została objęta ustawą od 1 lipca 2019 roku. Ta grupa podmiotów, licząca ponad 4 300 różnych firm, jest już po wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umów o zarządzanie i o prowadzenie PPK.

PPK i OFE to dwa różne programy - porównanie

PPK i OFE to dwa zupełnie odmienne programy. Porównując, jedyne co je łączy to cel - gromadzenie dodatkowych pieniędzy na przyszłość. Czym więc Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od Otwartych Funduszy Emerytalnych?

Emerytura z ZUS - jakie dokumenty?

Przyznanie emerytury z ZUS uzależnione jest od dostarczenia wymaganych dokumentów. Przede wszystkim składa się wniosek o emeryturę. Sprawdź, jakie dodatkowe formularze należy wypełnić.

PPK – porównanie ofert instytucji finansowych

Wybór instytucji finansowej, która będzie prowadziła program Pracowniczych Planów Kapitałowych to wyzwanie, przed którym stoi wielu pracodawców w Polsce. Decyzja ta jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy bezpieczeństwo finansowe pracowników. Na co zwrócić uwagę przy tego rodzaju wyborze?

Czy uczestnik PPK ma wpływ na sposób inwestowania gromadzonych środków?

Środki uczestnika PPK gromadzone są na rachunku imiennym instytucji finansowej prowadzącej PPK dla danego zakładu pracy. Inwestowane są w funduszach zdefiniowanej daty. Czy uczestnik PPK ma wpływ na sposób inwestowania swoich środków?

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - co z projektem ustawy?

Projekt ustawy o emeryturach kobiet z rocznika 1953 został odsunięty z porządku obrad posiedzenia Sejmu. Oznacza to, że kobiety przez kolejne miesiące otrzymają niższe świadczenie. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera o zmianę decyzji.

Lista instytucji finansowych oferujących PPK

Oficjalny portal internetowy PPK podaje listę instytucji finansowych oferujących PPK. Pracodawcy wybierają z listy tę instytucję, której oferta im najbardziej odpowiada. Uzgadniają to z pracownikami, a następnie podpisują z wybranym podmiotem umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK.

Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) a Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Zarówno Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) jak i Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są regulowanymi ustawowo programami długoterminowego oszczędzania. Są one dedykowane osobom pracującym. Pracodawcy oferujący te programy dbają o bezpieczeństwo finansowe pracowników w czasie ich obniżonej aktywności zawodowej związanej z wiekiem.

PPK a RODO - obowiązki pracodawcy

Czy pracownicy powinni wyrazić zgodę na przetwarzanie ich danych w związku z PPK? Jakie obowiązki pod kątem RODO mają pracodawcy w związku z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Wybór instytucji zarządzającej PPK do 25 października 2019 r.

Dnia 25 października 2019 r. mija ważny termin dotyczący ustawy o PPK. Pierwsi pracodawcy, którzy zostali objęci programem, muszą do tego dnia wybrać instytucję finansową zarządzającą PPK dla swoich pracowników.

Ile wynosi średnia wysokość emerytury w Polsce?

ZUS podał , ile wynosi średnia wysokość brutto pobieranych w Polsce emerytur i rent. Sprawdź, jaka kwota trafia co miesiąc w ręce najstarszych Polaków w 2019 r.

Zmiana art. 135 ustawy o PPK

Z dniem wczorajszym (5 września 2019 r.) weszła w życie zmiana art. 135 ustawy o PPK. Wprowadza możliwość ubiegania się przez wykonawców zamówień publicznych o wyższe wynagrodzenie w związku ze wzrostem kosztów spowodowanym wpłatami do PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy i dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczęły obejmować pierwsze podmioty zatrudniające pracowników 1 lipca 2019 r. Dla kogo przewidziano możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach PPK? Od kiedy pracownicy mogą rozpocząć odkładanie pieniędzy?

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla - dodatek do emerytury lub renty

Niektórzy emeryci i renciści mogą liczyć na ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Kto jest uprawniony do tego dodatku do emerytury lub renty? Jak złożyć wniosek o ekwiwalent pieniężny?

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR uprawnione są do dedykowanego im świadczenia pieniężnego. Jest to świadczenie przyznawane także osobom, które nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty bądź pobierającym świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych.

Emerytura rolnicza z KRUS  – dodatki

Emerytura rolnicza wypłacana jest z KRUS osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i posiadają 25 lat podlegania pod rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Ile wynosi najniższa emerytura rolnicza? Na jakie dodatki do emerytury mogą liczyć byli rolnicy?

Ile emeryt może dorobić od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 roku?

Emeryt może dorabiać, jednocześnie pobierając emeryturę z ZUS. Od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. limity dorabiania będą niższe. Ile mogą wynosić dodatkowe dochody emeryta?

Co dzieje się z wpłatami na PPK po zmianie pracodawcy?

Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają gromadzenie oszczędności na emeryturę danego pracownika. Co dzieje się z dokonanymi wpłatami po zmianie pracodawcy?

Dodatki do emerytury dla kombatantów

Emerytura dla kombatantów jest wyższa od emerytur powszechnych. Ze względu na swoje zasługi dla ojczyzny mogą wcześniej przejść na emeryturę i otrzymać specjalne dodatki: dodatek kombatancki, dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny. Jaka jest ich wysokość? Jak się o nie ubiegać?

Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom, którzy mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Składając wniosek o dodatek, należy dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia kombatanckie. Ile dodatek kombatancki wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.?

Zmiany w emeryturach policyjnych i wojskowych od 1 lipca 2019 r.

Zmiany w emeryturach mundurowych (policyjnych i wojskowych), które mają wejść w życie z mocą wsteczną od 1 lipca 2019 r. dotyczą zniesienia warunku osiągnięcia przez emeryta 55 roku życia oraz wynagrodzenia za nadgodziny.

Emerytura wojskowa – wiek, wysokość, dodatki

Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzom zawodowym. Kto wypłaca emeryturę byłym żołnierzom? Czy ustawa przewiduje wiek, po osiągnięciu którego można uzyskać prawo do świadczenia emerytalnego? Ile wynosi emerytura wojskowa i na jakie dodatki mogą liczyć emerytowani żołnierze?

Dodatek pielęgnacyjny - wniosek, wysokość 2019/2020

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje emerytom i rencistom w dwóch przypadkach. Jego wysokość podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest kwota dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Jak złożyć wniosek?

Emerytura policyjna - dodatki

Emerytura policyjna przyznawana jest policjantowi zwolnionemu ze służby bądź innym funkcjonariuszom wymienionym w ustawie. Jeśli po raz pierwszy przystąpiono do służby po 31 grudnia 2012 r., będzie można nabyć do niej prawo po 25 latach służby. Ile wynosi emerytura policyjna? Jakie dodatki do niej przysługują?

PPK jako element employer brandingu

PPK może stanowić element employer brandingu. Pracodawca, który decyduje się na wyższe, dodatkowe wpłaty na konto PPK pracownika, staje się bardziej atrakcyjny. Wyższe wpłaty mogą stanowić motywację i jednocześnie nagrodę za dobrą pracę.

Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

1 lipca 2019 r. rozpoczął się proces wdrażania PPK w największych firmach. Kolejne podmioty zatrudniające będą objęte przepisami ustawy o PPK, w trzech etapach – od 1 stycznia 2020 r.,1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r., zgodnie z ich stanem zatrudnienia.

PPK - bezpłatne szkolenia

Szkolenia o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) są obecnie bardzo popularne. Nie każdy wie, że podmiot powołany ustawą do rozpowszechniania wiedzy o PPK, czyli PFR Portal PPK Sp. z o.o., prowadzi takie szkolenia. Są one bezpłatne i dla każdego, a przekazywana wiedza jest pewna. Pochodzi bowiem wprost ze źródła.

Emerytury mundurowe od 1 lipca 2019 r. - nowe zasady

Emerytury mundurowe przysługują funkcjonariuszom Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej. Od 1 lipca 2019 r. zmieniły się zasady, na jakich zostają przyznawane uprawnionym. Emerytura przysługuje po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat. Nadgodziny są płatne 100%.

Jak są inwestowane wpłaty na PPK

Mechanizm gromadzenia środków na koncie uczestnika PPK jest podobny do działalności OFE, a więc otwartego funduszu emerytalnego. Wybrana przez pracodawcę instytucja finansowa, z którą została zawarta umowa o zarządzanie PPK, ma obowiązek opiekować się naszymi pieniędzmi w sposób zapobiegający ryzyku utraty tych środków, a więc zgodnie z najlepszym interesem uczestnika, dążąc do osiągnięcia bezpieczeństwa i efektywności dokonywanych lokat oraz przestrzegając zasad ograniczania ryzyka inwestycyjnego.

PPK – od kiedy?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

Senacki projekt w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953

Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia senacki projekt dotyczący wykonania wyroku TK w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Emerytury te mają zostać ponownie przeliczone.

Ile emeryt może dorabiać od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.?

Emeryt może dorabiać do świadczenia emerytalnego bez ograniczeń, jeśli osiągnął wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę obowiązują limity kwot. Ile można dorobić od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.?

Ponowne przeliczenie emerytur w związku z wyrokiem TK - projekt ustawy

Senat pracuje nad projektem ustawy o ponownym przeliczeniu emerytur przez ZUS. Dotyczy to sytuacji przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie obniżenia pełnej emerytury o kwoty pobrane w ramach wcześniejszej. O takim mechanizmie osoby uprawnione dowiedziały się już po podjęciu decyzji, w trakcie pobierania wcześniejszej emerytury. To tzw. zaskakiwanie obywateli nie powinno mieć miejsca. Poniżej znajduje się rozmowa na ten temat z senatorem Markiem Borowskim.

Wcześniejsza emerytura rocznika 1953 - problem z ponownym przeliczeniem

Emerytury kobiet z rocznika 1953 miały ulec ponownemu przeliczeniu. ZUS wznawiając postępowanie, odmawiał zmiany decyzji co do wysokości emerytur. Czy jest możliwa realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia  6 marca 2019 r. w sprawie emerytury?

Trzynasta emerytura a dochód uprawniający do innych świadczeń

Czy otrzymanie „trzynastej emerytury” wpływa na dochód uprawniający do otrzymania innych świadczeń? Co z egzekucją komorniczą?

Emerytura policyjna - brak warunku ukończenia 55 lat

Powstał projekt zmian dotyczący emerytury policyjnej. MSWiA proponuje rezygnację z warunku ukończenia przez policjanta 55 lat. Ponadto wprowadza się odpłatność 100% stawki godzinnej za czas służby przekraczający normy.

Kiedy nie przechodzić na emeryturę? - czerwiec

Jeśli osoba uprawniona chce przejść na emeryturę, nie powinna robić tego w czerwcu. To najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów. ZUS naliczy wówczas niższą emeryturę. Przyczyną jest waloryzacja składek i kapitału początkowego.

REKLAMA